Nowy ambasador USA będzie dbał o osoby LGBTQI+

Opublikowano: 02.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1312

Nominowany na stanowisko ambasadora USA w Rzeczypospolitej Polskiej Mark Brzezinski podczas wysłuchania w amerykańskim Senacie poinformował, na jakich kwestiach skupi się podczas wykonywania swojej misji w Warszawie.

Brzezinski podziękował Joe Bidenowi za nominację na stanowisko ambasadora USA w Polsce oraz podkreślił, że to dla niego niezwykły zaszczyt. Dyplomata przypomniał senackiej komisji spraw zagranicznych, że wcześniej z powodzeniem pełnił funkcję ambasadora USA w Sztokholmie za rządów Baracka Obamy, gdzie m.in. promował partnerstwo Szwecji w ramach NATO oraz współpracował w zakresie walki z terroryzmem oraz dywersyfikacji źródeł energii.

Brzezinski przybliżył też krótko historię swojej rodziny, wspominając swojego ojca Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą prezydenta Jimmy’ego Cartera oraz pochodzącą z byłej Czechosłowacji matkę. „Znam dobrze Polskę. Jestem dzieckiem rodziców wyrzuconych na brzeg Ameryki przez II wojnę światową. Mój zmarły ojciec, Zbigniew Brzeziński, urodził się w Warszawie. Pierwsze dziesięć lat życia spędził w Przemyślu, obecnie położonym na granicy Polski i Ukrainy” – mówił Brzezinski w Senacie. „Mój ojciec nie mówił płynnie po angielsku aż do 15 roku życia. W naszej rodzinie słowa „Niech żyje Polska” i „Jeszcze Polska nie zginęła” coś znaczyły: wspólne wartości i gotowość do ich obrony” – kontynuował.

Zapowiedział również, że będzie kontynuował promocję praworządności, praw podstawowych i praw człowieka, w tym osób LGBTQI+. Dodał, że wspólne zobowiązania do przestrzegania podstawowych wolności i rządów prawa są zasadnicze dla demokracji i kluczowe dla relacji amerykańsko-polskich. Sprecyzował, że chodzi przede wszystkim o bezstronne sądownictwo, niezależne media oraz poszanowanie praw człowieka, w tym osób LGBTQI+ i członków innych mniejszości.

Podkreślił też, że zamierza działać na rzecz wzmacniania relacji obronnych z Polską, a także rozwoju Inicjatywy Trójmorza. Wspomniał o nadziei na współpracę w dziedzinie energetyki, w tym energetyki jądrowej. Zapowiedział, że będzie pogłębiał i poszerzał partnerstwo między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mówiąc o swojej wizji pracy w Polsce, odniósł się do Ukrainy i Białorusi. „Będę współpracował z Polską, aby wspierać rząd i naród pokojowej i jednej Ukrainy, jak również aspiracje narodu białoruskiego do demokratycznej Białorusi” – zobowiązał się Brzezinski.

Jednocześnie stwierdził, że w Polsce powinno dojść do odnowy demokratycznej.

Mark Brzezinski jest prawnikiem specjalizującym się w stosunkach międzynarodowych, zrobił doktorat z politologii na Oksfordzie. Brzezinski zastąpi na stanowisku ambasadora USA Georgette Mosbacher, która zakończyła swoją misję dyplomatyczną w Polsce w styczniu tego roku. Od tego czasu obowiązki ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie pełni Bix Aliu, charge d’affaires.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.