Nowelizacja prawa podatkowego wg Komorowskiego

Opublikowano: 09.08.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 234

Odchodzący prezydent ostatniego dnia urzędowania rzutem na taśmę podpisał nowelizację ustawy o ordynacji podatkowej.

Najważniejszym jej założeniem jest tzw. „in dubio pro tributario” („Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”). W środę wieczorem Sejm głosował nad poprawkami Senatu do prezydenckiej ustawy. Senatorowie wyrazili wątpliwość, iż zasada „in dubio” sformułowana została przez prezydenta zbyt ogólnie. Podzielali stanowisko Ministerstwa Finansów, które również pozostało sceptyczne.

– Ten przepis będzie martwy, albo będzie rodził bardzo wiele problemów interpretacyjnych – powiedział Janusz Cichoń, wiceminister finansów. – Przepis w wersji uchwalonej przez Sejm nie uwzględnia wszystkich stron postępowania podatkowego np. płatnika, czy inkasenta. Norma ta nie ma też adresata, nie wiadomo, kto ma rozstrzygać wątpliwości. W skrajnym przypadku można sobie wyobrazić – przy samoobliczeniu podatku – interpretację na własną korzyść, w przypadku wątpliwości, które nie miałyby pokrycia, jeśli chodzi o wykładnię. Ten zapis ładnie brzmi, ale w praktycznym zastosowaniu będzie bardzo trudny.

Ostatecznie Sejm przegłosował jednak wersję forsowaną przez prezydenta, korzystniejszą dla płatników. Eksperci od prawa podatkowego zarzucają byłemu już prezydentowi, że jego ustawa dąży do instrumentalizacji prawa podatkowego oraz służy realizacji doraźnych celów politycznych. Z nowych rozwiązań cieszą się przedsiębiorcy poszkodowani przez fiskusa.

Podpisana przez Komorowskiego nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Prócz zapisu „in dubio…” zmienia również uchylenie uciążliwych, według firm i przedsiębiorców, obowiązków administracyjnych związanych z „korektą kosztów” w podatkach dochodowych a także umożliwia prowadzenie kontroli dokumentacji podatkowej w miejscu jej prowadzenia.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o