Nowe zalecenia WHO ws. edycji ludzkiego genomu

Opublikowano: 07.10.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2249

Dwa nowe towarzyszące raporty opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dostarczają pierwszych globalnych zaleceń, które mają pomóc w ustanowieniu edycji ludzkiego genomu jako narzędzia dla zdrowia publicznego, z naciskiem na bezpieczeństwo, skuteczność i etykę.

Wybiegające w przyszłość nowe raporty są wynikiem pierwszych szerokich, globalnych konsultacji dotyczących somatycznej, zarodkowej i dziedzicznej edycji genomu ludzkiego. W konsultacjach, które trwały ponad dwa lata, wzięły udział setki uczestników reprezentujących różne punkty widzenia z całego świata, w tym naukowcy i badacze, grupy pacjentów, przywódcy religijni i ludność rdzenna.

„Edycja ludzkiego genomu ma potencjał, aby rozwinąć nasze możliwości leczenia chorób, ale pełny wpływ będzie zrealizowany tylko wtedy, gdy zastosujemy ją z korzyścią dla wszystkich ludzi, zamiast pogłębiać nierówności zdrowotne między krajami i wewnątrz nich” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Potencjalne korzyści z edycji ludzkiego genomu obejmują szybszą i dokładniejszą diagnozę, bardziej ukierunkowane leczenie i zapobieganie zaburzeniom genetycznym. Somatyczne terapie genowe, które polegają na modyfikacji DNA pacjenta w celu leczenia lub wyleczenia choroby, były z powodzeniem stosowane w przypadku HIV, choroby sierpowatokrwinkowej i amyloidozy transtyretynowej. Technika ta mogłaby również w znacznym stopniu usprawnić leczenie różnych rodzajów nowotworów.

Istnieją jednak pewne zagrożenia, na przykład związane z zarodkową i dziedziczną edycją ludzkiego genomu, która zmienia genom ludzkich embrionów i może być przekazywana kolejnym pokoleniom, zmieniając cechy potomków.

Opublikowane dzisiaj raporty zawierają zalecenia dotyczące zarządzania i nadzoru nad edycją ludzkiego genomu w dziewięciu odrębnych obszarach, w tym rejestrów edycji ludzkiego genomu, międzynarodowych badań i podróży medycznych, nielegalnych, niezarejestrowanych, nieetycznych lub niebezpiecznych badań, własności intelektualnej oraz edukacji, zaangażowania i wzmocnienia pozycji. Zalecenia koncentrują się na usprawnieniach na poziomie systemowym, które są niezbędne do budowania zdolności we wszystkich krajach, aby zapewnić, że edycja genomu ludzkiego jest stosowana w sposób bezpieczny, skuteczny i etyczny.

W sprawozdaniach przedstawiono również nowe ramy zarządzania, w których określono konkretne narzędzia, instytucje i scenariusze ilustrujące praktyczne wyzwania związane z wdrażaniem, regulowaniem i nadzorowaniem badań nad ludzkim genomem. Ramy zarządzania oferują konkretne zalecenia dotyczące postępowania w konkretnych scenariuszach, takich jak:

– hipotetyczna próba kliniczna somatycznej edycji ludzkiego genomu dla choroby sierpowatej, proponowana do przeprowadzenia w Afryce Zachodniej;

– proponowane zastosowanie somatycznej lub epigenetycznej edycji genomu w celu poprawy wyników sportowych;

– wyobrażona klinika z siedzibą w kraju o minimalnym nadzorze nad dziedziczną edycją genomu ludzkiego, która oferuje te usługi międzynarodowym klientom po zapłodnieniu in vitro i preimplantacyjnej diagnostyce genetycznej.

„Nowe raporty eksperckiego komitetu doradczego WHO stanowią ogromny krok naprzód w tej dziedzinie szybko rozwijającej się nauki” – powiedział główny naukowiec WHO, dr Soumya Swaminathan. „W miarę jak globalne badania zagłębiają się w ludzki genom, musimy minimalizować ryzyko i wykorzystywać sposoby, dzięki którym nauka może przyczynić się do poprawy zdrowia dla każdego i wszędzie”.

Następnie…

– Zwołanie niewielkiego komitetu ekspertów w celu rozważenia kolejnych kroków dla Rejestru, w tym sposobu lepszego monitorowania badań klinicznych wykorzystujących technologie edycji genomu ludzkiego, które mogą budzić obawy;

– zwołanie wielosektorowej grupy interesariuszy w celu opracowania dostępnego mechanizmu poufnego zgłaszania obaw dotyczących prawdopodobnie nielegalnych, niezarejestrowanych, nieetycznych i niebezpiecznych badań nad edycją genomu ludzkiego i innych działań.

– W ramach zobowiązania do zwiększenia „edukacji, zaangażowania i uprawnień”, prowadzenie regionalnych webinariów skupiających się na potrzebach regionalnych/lokalnych. Praca w ramach Działu Nauki w celu rozważenia, w jaki sposób stworzyć globalny dialog na temat technologii pionierskich, obejmujący współpracę między ONZ oraz stworzenie internetowych zasobów wiarygodnych informacji na temat technologii pionierskich, w tym na temat edycji genomu ludzkiego.

Źródło oryginalne: WHO.int
Źródło polskie: Andarenmora.wordpress.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. galacticjoel 07.10.2021 15:47

    [Benjamin Fulford] Reżim Bidena nie wywiązuje się ze zobowiązań; dostał termin do 18 października zanim rozpęta się piekło

    https://meditation539.com/2021/10/07/benjamin-fulford-rezim-bidena-nie-wywiazuje-sie-ze-zobowiazan-dostal-termin-do-18-pazdziernika-zanim-rozpeta-sie-pieklo/

  2. adambiernacki 07.10.2021 16:53

    Zwolenników grzebania w genach należy zacząć natychmiast okrutnie mordować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.