Nowe zagrożenie czyhające w waszym domu

Opublikowano: 02.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2697

W domach i na ulicach odkryto wysoki poziom nowej potencjalnie niebezpiecznej substancji.

Uczeni określili nową substancję zanieczyszczającą środowisko, na którą wcześniej nie padał nawet cień podejrzenia. Okazało się, że wysoka koncentracja tego związku występuje wszędzie, dlatego ludzie z dużym prawdopodobieństwem oddychają nim lub mają z nim kontakt przez skórę. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie “Environmental Science & Technology”.

W nowej pracy chemicy wyekstrahowali nową wszechobecną substancję, która wcześniej nie była brana pod uwagę pomimo jej wysokiej koncentracji. Okazał się nią fosforan 3 (2,4-di-tert-butylfenolu), krócej TDTBPP, należący do grupy związków fosforoorganicznych. Wiele z nich jest znanych ze swej toksyczności. Nie mamy jednak wystarczającej informacji o tym, w jaki sposób TDTBPP dostaje się do środowiska. Związek może być wykorzystywany jako komponent ognioodporny lub w charakterze dodatku plastyfikującego w przedmiotach codziennego użytku. TDTBPP może też powstawać przy rozkładzie innych substancji lub łączyć się ze strukturalnie podobnymi związkami.

“Odkryliśmy zdumiewająco wysokie koncentracje TDTBPP wszędzie, gdzie go szukaliśmy” — mówi autor pracy Marta Venier z Indiana University Bloomington. “Potencjalnie toksyczna substancja okazała się szeroko rozpowszechniona, a my o tym wcześniej nie wiedzieliśmy. Ten fakt to kolejny przykład nieudolnej regulacji obrotu substancjami chemicznymi w USA.”

Wiele substancji podobnych do TDTBPP dodawanych jest w procesie produkcji tworzyw sztucznych, przewodów, obwodów drukowanych i innego sprzętu, dlatego wcześniej nieznanych nam substancji zanieczyszczających środowisko trzeba szukać w zakładach przetwarzających te materiały. W ramach pracy uczeni zbadali próbki kurzu z zakładu przetwarzającego odpady elektroniczne i 20 domów w Ontario, próbki wody z jeziora Michigan oraz powietrza. Okazało się, że koncentracja TDTBPP jest szczególnie wysoka w kurzu obecnym w domach.

„Nasza praca to dopiero pierwszy krok” — reasumuje Venier. „Teraz, kiedy wiemy o szerokim występowaniu TDTBPP, zwłaszcza w domach, uczeni mogą badać go w kolejnych pracach mających na celu ustalenie wpływu, jaki ta substancja może mieć na zdrowie człowieka”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 02.11.2018 22:31

    Żywność zatruta, woda w żydowskich rękach, teraz powietrze zatrute do kwadratu a Musk jeszcze nie zasiedlił Marsa. Pomocy znikąd. Jak żyć panie premierze?

  2. Koziobrody82 03.11.2018 09:09

    Żyć grzecznie i nie podskakiwać. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.