Nowe uprawnienia dla weteranów z UPA

Opublikowano: 07.12.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2089

Wczoraj Rada Najwyższa wprowadziła poprawki do ustawy o prawnym statusie weteranów zwiększające opiekę socjalną dla członków ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, w tym ludobójczej UPA.

Polskie ofiary zbrodni ludobójstwa banderowców z UON-UPA

Ukraiński parlament zatwierdził jako „podstawę i w ogólnym zarysie” wprowadzenie poprawek do ustawy „O uznaniu prawnego statusu weteranów, gwarancji ich ubezpieczenia społecznego” przewidujących zwiększenie opieki socjalnej. Poprawkę wniósł deputowany radykalnej partii Jurij-Bogdan Szuchewycz — syn Romana Szuchewycza, jednego z liderów nacjonalistycznej Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Na liście osób objętych zwiększoną opieką socjalną znaleźli się członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii, uzbrojonych jednostek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz szeregu innych organizacji nacjonalistycznych, którzy zgodnie z ustawą o statusie prawnym i pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku zostali uznani za bojowników o niepodległość kraju.

Podczas głosowania premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman trzykrotnie prosił deputowanych o powrót na miejsce pracy, ponieważ „nie nadążali z naciskaniem przycisku”. W rezultacie za przyjęciem dokumentu głosowało 236 deputowanych, przeciw — 19, 3 wstrzymało się od głosu, 68 nie uczestniczyło w głosowaniu.

UPA powstała w październiku 1942 roku jako skrzydło bojowe OUN. Działała przede wszystkim na Zachodniej Ukrainie i walczyła z wojskami radzieckimi, współpracując z nazistami. Gloryfikacja UPA i jej liderów jest krytykowana przez wielu weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i polityków oskarżających banderowców o współpracę z nazistami.

W maju 2015 roku prezydent Petro Poroszenko nadał OUN-UPA (zakazana w Rosji) status „bojowników o niepodległość” Ukrainy, a jej członkom przyznał prawo do zabezpieczenia społecznego. Moskwa potępiła tę decyzję, podkreślając, że „Ukraina jest krajem, gdzie neonaziści przeszli od słów do czynów i zabili tysiące cywilów” oraz że „takie działania powinny zostać odpowiednio ocenione na szczeblu międzynarodowym”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kain
Użytkownik
Kain

Już całkiem ich ………… ,……………….. masakra!

kopydlok
Użytkownik
kopydlok

@Kain
Ich nie, nas tak, że takie gów.. wspieramy politycznie i co gorsze finansowo z naszych podatków.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

(Komentarz usunięty – omijanie filtra słów wulgarnych. Admin)

Radek
Użytkownik
Radek

A kto zorganizował we Francji te żółte kamizelki? Myślisz, że tak spontanicznie ludzie?

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Może, wzorem Niemców, czas pisać na czołgach T-34: Uwolnijcie Nas jeszcze raz !