Nowe świeckie „święta” we Francji

Opublikowano: 02.06.2023 | Kategorie: Polityka, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2373

Mer francuskiego miasta Grenoble Eric Piolle jest politykiem partii Zielonych (EELV). Od pewnego czasu forsuje ideę wyrzucenia z kalendarza świąt religijnych. „Możemy uczynić nasz kalendarz bardziej pluralistyczny” – powiedział 29 maja, na antenie telewizji BFM.

Piolle apeluje o usunięcie z kalendarza świąt chrześcijańskich i zastąpienia ich „świętami świeckimi”. Zaczęło się od tego, że ten polityk EELV zareagował na zbieranie danych o nieobecności uczniów w szkołach w islamskie święto Eid al-Fitr w Tuluzie. Zjawisko absencji młodych muzułmanów okazało się poważne w całej Francji i władze postanowiły zebrać dane.

Przeciw wystąpiły natychmiast rozmaite organizacje w rodzaju SOS Rasizm, a mer Grenoble postanowił wszystkich pogodzić, wylewając dziecko z kąpielą, czyli proponując zniesienie wszystkich świąt religijnych i zastąpienie ich „świętami” republikańskimi.

Na antenie BFM podał, jakie „święta” widziałby w nowym „republikańskim kalendarzu”. Wyjaśnił, że widzi tu rocznice „przywiązania do Republiki, do rewolucji, do komuny, zniesienia niewolnictwa, praw kobiet, czy osób LGBT”.

Padła propozycja, by dniem wolnym i świętem państwowym była np. rocznica wprowadzenia we Francji homo-małżeństw (17 maja) w 2013 roku. Éric Piolle zaproponował i inne dni, które według niego powinny stać się dniami wolnymi od pracy. Zaproponował też np. 27 kwietnia, jako datę zniesienia niewolnictwa w 1848 r., co już zresztą w swoim mieście obchodzi od kilku lat.

Zareagowali politycy prawicy. Eurodeputowany „Reconquest”, Nicolas Bay, uznał więc pomysł mera Grenoble po prostu za prowokację. Przypomniał, że „święta korespondują z naszą historią i naszą kulturą. Francja jest chrześcijańska i to jest rzeczywistość. Jest zanurzona w chrześcijaństwie od wieków”.

Z kolei senator centroprawicowej partii Republikanie Stéphane Le Rudulier, stwierdził, że „chęć usunięcia świąt to dokładnie to, co już Robespierre podjął w czasach terroru, czy posunięcie godne sowieckiego komunizmu”. Ocena bardzo trafna, bo ideologia Zielonych to w rzeczywistości kontynuacja komunizmu i nie od dziś wiadomo, że tacy politycy są jak arbuzy, które z wierzchu zielone, dopiero po przekrojeniu pokazują swoją właściwą barwę…

Autorstwo: BD
Na podstawie: Valeurs
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 02.06.2023 18:02

    Przerażające…Stopień ogłupienia totalny…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.