Nowe podatki – za co zapłacimy więcej?

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1059

“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – miał powiedzieć Benjamin Franklin (1706–1790), uczony i polityk amerykański. Trudno się z nim nie zgodzić! Wraz z początkiem września przyglądamy się nowym i zmienionym podatkom w Polsce, które wejdą w życie jeszcze w tym albo na początku następnego roku.

Wygląda na to, że pomysł na politykę gospodarczą rządu Mateusza Morawieckiego polega na zwiększaniu lub dokładaniu nowych podatków, a następnie transferowaniu pozyskanych w ten sposób pieniędzy w ramach programów socjalnych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę podatków i danin, którymi już wkrótce zostaną obciążeni Polacy w kraju.

1. Podatek cukrowy. Prawdopodobnie ten podatek uderzy najmocniej po kieszeni Polaków. Ustawa, pod którą już podpisał się prezydent Andrzej Duda, zakłada wprowadzenie dodatkowej opłaty od napojów słodzonych i energetycznych. Jaka będzie jej wysokość? 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub inne substancji słodzącej. Kolejne 10 gr za litr z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). 5 gr opłaty zmiennej za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml na litr. Państwo chce “zarobić” na “sugar tax” 3,2 mld zł rocznie.

2. Opłata przekształceniowa OFE. W związku z likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych i przekazaniu pieniędzy na Indywidualne Konta Emerytalne pobierana byłaby opłata sięgająca 15 procent aktywów netto OFE. Skarb Państwa mógłby na tym zarobić kilkanaście miliardów złotych. Póki co rząd nie rezygnuje z tego pomysłu, ale w marcu senat odrzucił projekt ustawy.

3. Opłata od „małpek”. Dzięki tym regulacjom, pod którymi już podpisał się Andrzej Duda, skarb państwa wzbogaci się o 500 mln zł rocznie. W ramach nowych opłat więcej zapłacimy za alkohol sprzedawany w opakowaniach do 300 ml. Ile wyniesie opłata? Przykładowo za „małpkę” 100 ml wódki 40-procentowej zapłacimy 2 złote więcej.

4. Podatek handlowy. Premier Morawiecki potwierdził wprowadzenie podatku handlowego, ale nadal nie wiadomo jaki będzie miał on kształt. Przypomnijmy, w 2016 wprowadzono dodatkowe obciążenie sieci handlowych, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jego sprawie i Polska musiała się wycofać. Spór nadal toczy się przed TSUE. Teraz, ta ustawa ma zostać przepracowana, zmieniona i wprowadzono kolejny raz.

5. Podatki unijne. W ramach danin państwowych ustalanych na poziomie UE w kraju zacznie obowiązywać kilka nowych podatków – będą to podatek cyfrowy (od 1 stycznia 2023), podatek węglowy czy podatek od tworzyw sztucznych (plastiku – od stycznia 2021).

6. Podatek “od deszczu”. Zmiany w ramach tych regulacji mają wejść w życie w 2022 roku i będą one bardzo znaczące. Aż 20 razy ma wzrosnąć liczba działek i nieruchomości objętych tą opłatą! Na razie przygotowano projekt ustawy. Do tej pory opłatę tę ponosi około 6,9 tysiąca działek.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kufel10 02.09.2020 19:10

    Opłata od „małpek” – reasumując 500+ wróci z powrotem do budżetu państwa 😉

  2. Urnelius 04.09.2020 02:02

    Podatek od deszczu – w Polsce nie gromadzimy w ogóle deszczu, jesteśmy na końcu Europy.
    Podatek od cukru – produkty typu “Kubuś” powinny być zakazane, tak samo jak heroina.
    Podatek od “OFE” – skandal.
    Wielkopowierzchniowy – powinien być od 30 lat.
    Podatek od małpek – jak najbardziej, by Polacy pili normalny alkohol, a nie uważali Tyskie za piwo.
    Składki unijne – skandal, ale nie mamy na to wpływu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.