Nowe podatki – za co zapłacimy więcej?

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 62

“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – miał powiedzieć Benjamin Franklin (1706–1790), uczony i polityk amerykański. Trudno się z nim nie zgodzić! Wraz z początkiem września przyglądamy się nowym i zmienionym podatkom w Polsce, które wejdą w życie jeszcze w tym albo na początku następnego roku.

Wygląda na to, że pomysł na politykę gospodarczą rządu Mateusza Morawieckiego polega na zwiększaniu lub dokładaniu nowych podatków, a następnie transferowaniu pozyskanych w ten sposób pieniędzy w ramach programów socjalnych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę podatków i danin, którymi już wkrótce zostaną obciążeni Polacy w kraju.

1. Podatek cukrowy. Prawdopodobnie ten podatek uderzy najmocniej po kieszeni Polaków. Ustawa, pod którą już podpisał się prezydent Andrzej Duda, zakłada wprowadzenie dodatkowej opłaty od napojów słodzonych i energetycznych. Jaka będzie jej wysokość? 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub inne substancji słodzącej. Kolejne 10 gr za litr z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). 5 gr opłaty zmiennej za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml na litr. Państwo chce “zarobić” na “sugar tax” 3,2 mld zł rocznie.

2. Opłata przekształceniowa OFE. W związku z likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych i przekazaniu pieniędzy na Indywidualne Konta Emerytalne pobierana byłaby opłata sięgająca 15 procent aktywów netto OFE. Skarb Państwa mógłby na tym zarobić kilkanaście miliardów złotych. Póki co rząd nie rezygnuje z tego pomysłu, ale w marcu senat odrzucił projekt ustawy.

3. Opłata od „małpek”. Dzięki tym regulacjom, pod którymi już podpisał się Andrzej Duda, skarb państwa wzbogaci się o 500 mln zł rocznie. W ramach nowych opłat więcej zapłacimy za alkohol sprzedawany w opakowaniach do 300 ml. Ile wyniesie opłata? Przykładowo za „małpkę” 100 ml wódki 40-procentowej zapłacimy 2 złote więcej.

4. Podatek handlowy. Premier Morawiecki potwierdził wprowadzenie podatku handlowego, ale nadal nie wiadomo jaki będzie miał on kształt. Przypomnijmy, w 2016 wprowadzono dodatkowe obciążenie sieci handlowych, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jego sprawie i Polska musiała się wycofać. Spór nadal toczy się przed TSUE. Teraz, ta ustawa ma zostać przepracowana, zmieniona i wprowadzono kolejny raz.

5. Podatki unijne. W ramach danin państwowych ustalanych na poziomie UE w kraju zacznie obowiązywać kilka nowych podatków – będą to podatek cyfrowy (od 1 stycznia 2023), podatek węglowy czy podatek od tworzyw sztucznych (plastiku – od stycznia 2021).

6. Podatek “od deszczu”. Zmiany w ramach tych regulacji mają wejść w życie w 2022 roku i będą one bardzo znaczące. Aż 20 razy ma wzrosnąć liczba działek i nieruchomości objętych tą opłatą! Na razie przygotowano projekt ustawy. Do tej pory opłatę tę ponosi około 6,9 tysiąca działek.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kufel10
Użytkownik
kufel10

Opłata od „małpek” – reasumując 500+ wróci z powrotem do budżetu państwa ;)

Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Podatek od deszczu – w Polsce nie gromadzimy w ogóle deszczu, jesteśmy na końcu Europy.
Podatek od cukru – produkty typu “Kubuś” powinny być zakazane, tak samo jak heroina.
Podatek od “OFE” – skandal.
Wielkopowierzchniowy – powinien być od 30 lat.
Podatek od małpek – jak najbardziej, by Polacy pili normalny alkohol, a nie uważali Tyskie za piwo.
Składki unijne – skandal, ale nie mamy na to wpływu