Liczba wyświetleń: 794
W piątek 8 listopada 2013 roku trzech Indian Tupinamba zostało pozbawionych życia podczas skoordynowanego ataku przeprowadzonego przez osoby powiązane z lokalnymi rolnikami. Tym samym na przestrzeni ostatniego miesiąca pięciu Indian Tupinamba i Pataxó zginęło w południowej części brazylijskiego stanu Bahia na tle walk o odzyskanie tradycyjnych terytoriów. Wcześniej, w sierpniu bieżącego roku uzbrojeni napastnicy ostrzelali szkolną ciężarówkę Tupinambów.
W ostatnim ataku zginęli Aurino Santos Calazans, Agenor Monteiro de Souza Junior i Adenilson Vieira dos Santos. Według zebranych relacji grupa napastników składała się z 4 lub 6 mężczyzn, którzy na miejsce zbrodni przybyli na motocyklach. Pierwszy policyjny raport jako winnych zabójstw denuncjował 4 mężczyzn, trzech o europejskich rysach twarzy i jednego Indianina. Ostatnich z nich także miał należeć do ludu Tupinamba, jednakże, jak podkreślono, był blisko związany z rolnikami będącymi w konflikcie z Indianami i mieszkał z nimi w wiosce. Ostatecznie poinformowano, że za zamordowaniem trzech Tupinambów stało sześć osób, trzech Indian i trzech „białych”. Co ciekawe, zatrzymano tylko podejrzanych Indian, natomiast trójka pozostałych mężczyzn zaangażowana w zasadzkę, póki co, uniknęła konsekwencji swej agresji. Dlaczego zatrzymano tylko indiańskich napastników? Lokalni Tupinamba podejrzewają, że jest to celowe działanie, które ma w oczach opinii publicznej przekształcić ostatnie zajścia w „walkę między tubylcami”.
Pogrzeby Aurinia, Agenora i Ademilsona odbyły się w niedzielę 10 listopada 2013 roku. Podczas rytuału pogrzebowego Tupinambowie zorganizowali protest przeciwko przemocy, której doświadczają z powodu kampanii o odzyskanie tradycyjnych terytoriów. Zdaniem Antonio Eduarda Cerqueira de Oliveiry z Rady Misyjnej Cimi ostatnie morderstwa potwierdzają klęskę polityki brazylijskiego rządu w tej części kraju: „Region jest tradycyjnie zdominowany przez lokalną elitę. Jest dużo rasizmu i uprzedzeń. Oczekujemy określonych działań ze strony rządu federalnego zmierzających do natychmiastowej demarkacji ziem, tak aby rdzenni mieszkańcy nie cierpieli więcej z powodu przemocy”.
W drugiej połowie 2013 roku minister sprawiedliwości, Jose Eduardo Cardozo, wstrzymał demarkację tubylczych terytoriów pod pretekstem chęci uniknięcia konfliktów między Indianami i rolnikami. Jako alternatywę zaproponował utworzenie „stołu dialogu”, który mógłby doprowadzić do porozumienia poprzez obopólne negocjacje. Proces rozgraniczenia ziem Tupinambów rozpoczął się w 2004 roku. Pięć lat później agencja ds. Indian w Brazylii (FUNAI) zatwierdziła szczegółowy raport, który przewidywał zabezpieczenie na rzecz Indian części gmin Buerarema, Ilhéus i Una położonych w południowej części stanu Bahia.
Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: cimi.org.br (1), cimi.org.br (2), redebrasilatual.com.br, campanhatupinamba.wordpress.com, girodenoticias.com
Dla „Wolnych Mediów”