Nowe obozy na greckich wyspach

Opublikowano: 08.12.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2095

Grecja zbuduje za unijne pieniądze cztery nowe obozy dla imigrantów przypływających nielegalnie z Turcji. Podpisano właśnie porozumienie o budowie obozu na wyspie Lesbos, który ma zastąpić zniszczony we wrześniu obóz Moria.

Dotychczas Grecja podpisała umowy na stworzenie trzech obozów, na wyspach Samos, Kos i Leros, na co otrzymać ma z UE 121 mln euro. Nie podano jeszcze, ile pieniędzy dostanie na obóz na Lesbos. Będzie on największy, przeznaczony na 5 tysięcy imigrantów. Wszystkie cztery obozy gotowe mają być we wrześniu 2021 roku.

W nowych obozach mają być znacznie lepsze warunki niż w dotychczasowych. Na Lesbos mają zostać stworzone nie tylko pomieszczenia mieszkalne w kontenerach i biura do załatwiania wniosków azylowych, ale również tereny zabaw dla dzieci i pomieszczenia szkolne. Ma tam być również areszt dla osób, które oczekują na deportację.

Zgodnie z zawartym w 2016 roku porozumieniem Unii Europejskiej z Turcją, przypływający do Grecji nielegalni imigranci powinni być odsyłani na brzeg turecki, w zamian za co z Turcji do krajów UE trafiać ma identyczna liczba osób, którym przyznano prawo pobytu.

W praktyce zasady te nie działają, ponieważ Grecja nie jest w stanie sprawnie przeprowadzać procedury azylowej z przybywającymi na wyspy imigrantami i prawie nikogo nie odsyła z powrotem. W efekcie warunki w obozach dla imigrantów są tragiczne.

Najgorsze warunki panowały w obozie na Lesbos, gdzie trafiała większość przypływających osób. W obozie Moria, przeznaczonym na 3 tysiące imigrantów, przebywało ich około 12 tysięcy. Złe warunki w obozach miały prawdopodobnie zniechęcać nowych przypływających, dlatego też nie przewożono ich do innych obozów na ląd stały.

W efekcie we wrześniu obóz Moria został podpalony, prawdopodobnie przez samych imigrantów, którzy chcieli wymusić przeniesienie ich do kontynentalnej Grecji. Częściowo się to udało, kilkaset dzieci znalazło się w Grecji, ponad 1500 osób przeniesiono do Niemiec (głównie kobiety i dzieci), a kolejnych kilkaset dzieci przyjęły inne kraje Europy Zachodniej.

Nowy obóz na Lesbos ma zapewniać znacznie sprawniejsze rozpatrywanie wniosków azylowych, a czas pobytu imigrantów w nim ma być znacznie krótszy niż w Morii – później powinni być albo deportowani, albo przeniesieni na ląd stały lub do któregoś z krajów Unii.

Cały obóz na Lesbos ma być, jak to sformułował grecki minister ds. azylowych Notis Mitarakis, “zamknięty i kontrolowany”, a jego stworzenie pozwoli na zamknięcie tymczasowego obozu w Mavrovouni.

Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, “chodzi o szybkie i sprawiedliwe procedury, żeby te ośrodki były tym, czym powinny być – tymczasowym przystankiem na drodze do integracji albo odesłania”.

Wpisuje się to w ostatnio proponowaną przez Komisją Europejską politykę rozpatrywania wniosków azylowych na granicy i tam decydowaniu o dalszym losie nieregularnych imigrantów. Na razie jednak wiele krajów członkowskich UE nie zgadza się na te propozycje. Dla południa Europy brakuje wyrażonego wprost zapisu o obowiązku relokacji imigrantów, Europa Środkowo-Wschodnia widzi w proponowanych zapisach mechanizmy prowadzące do tego.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: NewEurope.eu
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.