Nowe manifestacje w Indiach przeciw ustawie o obywatelstwie

Opublikowano: 04.01.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

Do protestów doszło w wielu miastach południa i zachodu subkontynentu, nie wyłączając stolicy New Delhi. Ludzie skandowali hasła przeciw rządowi premiera Narendy Modiego: chodzi o prawo przyjęte przez parlament 11 grudnia, dyskryminujące muzułmanów.

Ustawa przewiduje ułatwienia przy uzyskaniu obywatelstwa indyjskiego dla uchodźców z Afganistanu, Pakistanu i Bangladeszu, pod warunkiem, że nie są muzułmanami. Dla protestujących to tylko prawny wstęp do indyjskiego spisu narodowego, który może uczynić z wielu lokalnych muzułmanów pozbawionych praw bezpaństwowców. Problem dotyczy znacznej części z 200 milionów muzułmanów, którzy podobnie jak inni ubodzy w kraju nie mają żadnych dokumentów dowodzących narodowości.

Co najmniej 27 osób zginęło, a setki zostały ranne podczas manifestacji w ubiegłych tygodniach, lecz mobilizacja protestujących nie ustaje. Brutalne środki policyjne użyte przez rząd przeciw muzułmanom raczej wzmocniły ich determinację. Razem z nimi manifestują zresztą również ubodzy hinduiści i sikhowie, gdyż i oni często nie mają dowodów, ni paszportów.

W New Delhi kontestujący ustawę przysięgali, że będą demonstrować „aż do skutku”, tj. do wycofania ustawy przez parlament i powoływali się na przykład Hongkongu, gdzie manifestacje trwają już od siedmiu miesięcy. Inni powołują się na przykład Chile, gdzie manifestacje antyrządowe wywołały pewne ustępstwa władzy. Indyjski minister spraw wewnętrznych Amit Shah zapewnił, że ustawa „nie dyskryminuje” i chodzi jedynie o „dezinformację podsycaną przez opozycję”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

“Ustawa przewiduje ułatwienia przy uzyskaniu obywatelstwa indyjskiego dla uchodźców z Afganistanu, Pakistanu i Bangladeszu, pod warunkiem, że nie są muzułmanami.” Czyli rzad robi coś dla uchodźców lepiej, to inni się obrażają że ich te udogodnienia nie dotyczą. W końcu w Pakistanie raczej prześladowane są mniejszości religijne a nie muzułmanie. Więc ułatwiono im zdobywanie obywatelstwa. Ale nie utrudniono muzułmanom, więc dla nich się nic nie zmieniło. Ale “opozycja” nie żałuje krwi aby zdobyć głosy wyborców i podzielić ludzi.