Nowe fakty ws. polskiego dziennikarza zatrzymanego w Mjanmie

Opublikowano: 25.03.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1184

Polski dziennikarz i fotoreporter Robert Bociaga po 13 dniach spędzonych w areszcie w Mjanmie wyszedł na wolność. Ma on zostać wydalony z kraju.

Robert Bociaga relacjonował protesty przeciw przewrotowi wojskowemu w Mjanmie m.in. dla niemieckiej agencji dpa oraz CNN. W czwartek 11 marca został zatrzymany przez siły bezpieczeństwa tego kraju.

O swoim uwolnieniu 29-latek poinformował agencję AFP. Jak powiedział, w chwili zatrzymania miał na sobie maskę. Dlatego, jego zdaniem, żołnierze nie dostrzegli, że jest obcokrajowcem i zaczęli go bić plastikowymi pałkami. Przyznał także, że w areszcie, był traktowany lepiej niż inne osoby, z którymi tam przebywał. Zeznawałem siedząc na krześle, podczas gdy inni byli na kolanach z rękami złączonymi za głowami – podkreślił dziennikarz. Podczas jednego z przesłuchiwań przekazano mu, że – ponieważ nie miał wizy dziennikarskiej – powinien trzymać się fotografowania krajobrazów i pagód zamiast protestów. Dodał także, że musiał zapłacić karę o równowartości 550 złotych. Dzisiaj ma zostać deportowany z kraju. „Czuję się dobrze. Jestem bardzo szczęśliwy, że wyszedłem, ale smutny, że muszę opuścić Mjanmę” – powiedział Bociaga.

1 lutego wojskowi Mjanmy ogłosili wprowadzenie stanu wyjątkowego na rok i obalenie kierownictwa kraju, w tym prezydenta i doradcy państwowego. Przedstawiciele armii tłumaczą to zakrojonymi na szeroką skalę fałszerstwami w wyborach w listopadzie 2020 roku. Wojskowi sformowali nowy gabinet ministrów. Mieszkańcy republiki od początku lutego wychodzą na antywojskowe protesty, które są tłumione przez siły bezpieczeństwa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.