Nowe dane demograficzne. Wyludnia się większość powiatów

Opublikowano: 26.07.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 610

Główny Urząd Statystyczny podał swoje szacunkowe dane demograficzne zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2020 roku. Nie napawają one optymizmem, do czego można się już przyzwyczaić. Tym razem okazało się, że na ogólną liczbę 314 powiatów mieszkańców ubywa w blisko 241. W stosunku do danych sprzed roku ogólna liczba ludności naszego kraju zmniejszyła się o 28 572 osoby.

Analizując statystyki należy brać pod uwagę nierównomierne rozłożenie zmian demograficznych. Mianowicie nie we wszystkich miejscach są one równie złe. Widać wyraźnie zwiększanie się liczby ludności w największych metropoliach i w ich sąsiedztwie, w tym również na terenach wiejskich. Jednocześnie w większości miast i gmin wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem depopulacji.

Liczba ludności zmniejszyła się więc w 241 z 314 istniejących w Polsce powiatów. Najbardziej niepokojąca sytuacja ma miejsce w powiatach kłodzkim, ostrowieckim i nyskim. Z kolei liczba mieszkańców zwiększa się wyraźnie w powiatach poznańskim, wrocławskim i wołomińskim. Wśród miast na prawach powiatu sytuacja demograficzna wygląda najlepiej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu, z kolei ludzi ubywa w Łodzi, Sosnowcu oraz w Bydgoszczy.

Z danych GUS-u wynika również, że rośnie populacja terenów wiejskich. W stosunku do roku wcześniejszego liczba ich mieszkańców zwiększyła się o blisko 17 tys. Dla porównania zupełnie inaczej było w przypadku ogólnej liczby mieszkańców miast, która zmniejszyła się o ponad 46 tys.

Ogółem na terenie naszego kraju stale następuje ubytek liczby ludności. W przeciągu roku spadła ona o dokładnie 28 572 osoby. Trend ten utrzymuje się zasadniczo na podobnym poziomie, bo w 2019 r. względem roku wcześniejszego Polaków było mniej o 22 410 osób. Depopulacja ma więc miejsce w dwunastu województwach, natomiast tylko w czterech odnotowano w ostatnim roku wzrost liczby mieszkańców.

Na podstawie: PortalSamorzadowy.pl, NowyObywatel.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.