Nowe chorwackie monety euro wywołały kontrowersje

Opublikowano: 14.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1693

Rada Ministrów Gospodarki i Finansów krajów UE podjęła we wtorek ostateczną decyzję w sprawie przystąpienia Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia 2023 r.

„Dzisiaj Rada przyjęła ostatnie trzy rozporządzenia, które są niezbędne, aby Chorwacja stała się członkiem strefy euro od początku przyszłego roku” – poinformowała UE w komunikacie opublikowanym we wtorek. UE informuje, że jedna z ustaw ustala kurs waluty obecnej chorwackiej waluty, tj. kuny – na poziomie 7,53450 kun za euro.

Chorwacki minister finansów Zdravko Maric nazwał ten dzień wspaniałym dla kraju na antenie chorwackiej telewizji i radia HRT. Według niego wejście Chorwacji do strefy euro jest dobre nie tylko dla Chorwacji, ale dla całej strefy euro. „Chciałbym pogratulować mojemu koledze Zdravo Marićowi i całej Chorwacji za to, że jest dwudziestym krajem, który przystąpił do strefy euro. Przyjęcie euro to odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem wdrożyła wszystkie niezbędne kryteria gospodarcze, a euro zacznie tam krążyć od 1 stycznia 2023 r. – powiedział z kolei Zbynek Stanyura, minister finansów Czech, który obecnie przewodniczy UE.

Na początku czerwca Komisja Europejska uznała, że Chorwacja spełniła kryteria niezbędne do przejścia na wspólną walutę europejską od 1 stycznia 2023 roku. Miesiąc później europarlamentarzyści zgodzili się na wniosek Chorwacji o wejście do strefy euro od początku przyszłego roku.

Na początku tego roku Narodowy Bank Chorwacji wprowadził zestaw monet euro i eurocentów. Wzór strony narodowej monet odzwierciedlał wcześniej uzgodnione motywy. Dla monety 2 euro – jest to mapa Chorwacji, dla monety 1 euro – wizerunek kuny (w walucie krajowej Chorwacji nazywa się obecnie kuna), dla monet 50, 20 i 10 eurocentów portret słynnego naukowca Nikoli Tesli, a dla monet 5, 2 i 1 eurocenta kolaż liter głagolicy. Jednocześnie tłem wszystkich monet jest wizerunek szachownicy, tj. herbu Chorwacji.

Monety euro i centy euro mają jedną stronę wspólną dla wszystkich krajów strefy euro, na której podane są nominały, a za wzór drugiej strony odpowiedzialne są władze każdego kraju emitującego tę walutę.

Tymczasem projekt chorwackich monet budził wcześniej szereg pytań. W związku z tym oryginalny projekt narodowej strony monety jedno euro musiał zostać porzucony, ponieważ przedstawiona na nim kuna na gałęzi drzewa została uznana za plagiat słynnej fotografii brytyjskiego fotografa Iana Leacha.

Ponadto władze serbskie zaprotestowały po tym, jak Chorwacja ogłosiła, że na monetach 10, 20 i 50 eurocentów zostanie umieszczony portret słynnego naukowca Nikoli Tesli. W Serbii nazwano to przywłaszczeniem dziedzictwa kulturowego i naukowego narodu serbskiego. Tesla urodził się w 1856 roku w serbskiej rodzinie we wsi Smilyan, niedaleko miasta Gospic, które wówczas znajdowało się na terytorium Cesarstwa Austriackiego. Teraz ten obszar należy do Chorwacji. Portrety Tesli są również umieszczane na monetach i banknotach dinarów serbskich.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.