Nowa Zelandia kończy z zakazem poszukiwań ropy i gazu

Opublikowano: 11.06.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1485

Nowa Zelandia chce znieść zakaz poszukiwań ropy i gazu. W niedzielę 9 czerwca, rząd Nowej Zelandii oznajmił, że zamierza cofnąć wprowadzony w 2018 roku zakaz poszukiwań nowych złóż ropy i gazu z 2018 r. Dogmatyka klimatyzmu ma się jednak dobrze i decyzja rządu wywołała protesty opozycji i grup ekologicznych.

„Gaz ziemny ma dla nas kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszej gospodarki, szczególnie w okresach szczytowego zużycia” – wyjaśniło swoją decyzję w komunikacie prasowym Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych Nowej Zelandii. Szef resortu Shane Jones planuje także złagodzenie procedur przetargowych związanych z poszukiwaniem ropy.

Minister przypomniał, że sektor naftowo-wydobywczy w latach 2020-2021 wniósł do PKB kraju równowartość ponad 1,1 mld euro. Zakaz wprowadził lewicowy rząd Partii Pracy. Obecny gabinet wskazuje, że decyzja z 2018 roku mocno ograniczyła inwestycje w zagospodarowanie nowozelandzkich już eksploatowanych złóż gazu.

Okazuje się, że pośrednio wojna rosyjsko-ukraińska i zawirowania na rynku paliw odbijają się czkawką nawet na antypodach i korygują poprzednią politykę. Naruszają jednak „dogmaty” klimatyzmu i nic dziwnego, że ta decyzja nie spodobała się zwłaszcza Zielonym.

W odpowiedzi na to komunikat rządu, deputowana Partii Zielonych Chloe Swarbrick stwierdziła, że ​​rząd „podsyca ogień zmian klimatycznych gazem i ropą”. Zażądała by traktować „priorytetowo czystą energię”.

Lewica mobilizuje się przeciw rządowi i w kilku miastach miały miejsce protesty przeciw polityce pobudzania gospodarki. Rząd forsuje także m.in. ustawę, która wspiera i przyspiesza procedury wydawania pozwoleń na duże projekty infrastrukturalne, także kosztem wprowadzanych wcześniej ograniczeń motywowanych zasadami „ekologii” i „troski o ochronę środowiska”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.