Nowa wojna w Europie zacznie się w Mołdawii?

Opublikowano: 25.08.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 448

Czy Mołdawia chce odzyskać Naddniestrze siłą? Na razie zażądała wycofania rosyjskich wojsk, czuwających nad rozejmem.

Przedstawiciel Mołdawii w ONZ, Victor Moraru, skierował list do sekretariatu tej organizacji z propozycją omówienia na najbliższej, 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, problemu wycofania z kraju obcych wojsk. Od 1992 roku, kiedy miał tam miejsce konflikt zbrojny między świeżo powstałą niepodległą Mołdawią a miejscową ludnością, która w większości posługuje się językiem rosyjskim i nie chciała wiązać swojej przyszłości z Mołdawią, w regionie stacjonuje grupa rosyjskich wojsk. Ochraniają one strategiczne punkty, magazyny wojskowe w regionie i rozdzielają walczące strony.

Wadim Krasnosielski, prezydent Naddniestrza, niemal przez nikogo na świecie nieuznawanego państwa dał jednoznacznie do zrozumienia – to oznacza wojnę. „Pokój na naszej ziemi gwarantują siły pokojowe, przede wszystkim Federacji Rosyjskiej. I jeśli je wycofać, będzie wojna. Decyzja Sądu Konstytucyjnego Mołdawii ziemie te traktuje jako okupowane. A to znaczy, że można wobec nich użyć siły. Tyraspol (stolica Naddniestrza – przyp. red.) opowiada się z otrzymaniem sił pokojowych – to temat dla nas nie podlegający dyskusji. Nie można podejmować takich decyzji bez wysłuchania opinii społeczeństwa naddniestrzańskiego. Bez sił pokojowych będzie wojna. Kto chce wyprowadzić wojska, ten chce wojny” – powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Izwiestia” Krasnosielski.

Decyzję swojego rządu krytycznie ocenił prorosyjski prezydent Mołdawii, Igor Dodon, który stwierdził, także w mediach społecznościowych, że to czysty chwyt PR i zaproponował rządowi skupienie się na wypracowywaniu atmosfery zaufania między Kiszyniowem a Tyraspolem.

Niedawne wspólne manewry sił mołdawskich i amerykańskich budzą zaniepokojenie obserwatorów. Część z nich wyraża opinie, że jest to przygotowanie do siłowego rozwiązania problemu Naddniestrza.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.