Nowa wojna w Europie zacznie się w Mołdawii?

Opublikowano: 25.08.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Czy Mołdawia chce odzyskać Naddniestrze siłą? Na razie zażądała wycofania rosyjskich wojsk, czuwających nad rozejmem.

Przedstawiciel Mołdawii w ONZ, Victor Moraru, skierował list do sekretariatu tej organizacji z propozycją omówienia na najbliższej, 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, problemu wycofania z kraju obcych wojsk. Od 1992 roku, kiedy miał tam miejsce konflikt zbrojny między świeżo powstałą niepodległą Mołdawią a miejscową ludnością, która w większości posługuje się językiem rosyjskim i nie chciała wiązać swojej przyszłości z Mołdawią, w regionie stacjonuje grupa rosyjskich wojsk. Ochraniają one strategiczne punkty, magazyny wojskowe w regionie i rozdzielają walczące strony.

Wadim Krasnosielski, prezydent Naddniestrza, niemal przez nikogo na świecie nieuznawanego państwa dał jednoznacznie do zrozumienia – to oznacza wojnę. „Pokój na naszej ziemi gwarantują siły pokojowe, przede wszystkim Federacji Rosyjskiej. I jeśli je wycofać, będzie wojna. Decyzja Sądu Konstytucyjnego Mołdawii ziemie te traktuje jako okupowane. A to znaczy, że można wobec nich użyć siły. Tyraspol (stolica Naddniestrza – przyp. red.) opowiada się z otrzymaniem sił pokojowych – to temat dla nas nie podlegający dyskusji. Nie można podejmować takich decyzji bez wysłuchania opinii społeczeństwa naddniestrzańskiego. Bez sił pokojowych będzie wojna. Kto chce wyprowadzić wojska, ten chce wojny” – powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Izwiestia” Krasnosielski.

Decyzję swojego rządu krytycznie ocenił prorosyjski prezydent Mołdawii, Igor Dodon, który stwierdził, także w mediach społecznościowych, że to czysty chwyt PR i zaproponował rządowi skupienie się na wypracowywaniu atmosfery zaufania między Kiszyniowem a Tyraspolem.

Niedawne wspólne manewry sił mołdawskich i amerykańskich budzą zaniepokojenie obserwatorów. Część z nich wyraża opinie, że jest to przygotowanie do siłowego rozwiązania problemu Naddniestrza.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o