Nowa teoria ewolucji – przetrwają tylko leniwi

Opublikowano: 21.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2836

Jak się okazuje lenistwo to efektywna strategia przetrwania. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Kansas po zbadaniu ponad 200 gatunków mięczaków.

Jak stwierdzili uczeni im bardziej ruchliwe i energiczne są te zwierzęta, tym większe są szanse, że ich gatunek wyginie. „Teraz można chyba mówić, że przetrwają najbardziej leniwi” — podsumował kierownik ekspedycji.

Potwierdza to również szereg innych badań, które potwierdzają: lenistwo w żywej przyrodzie odgrywa o wiele większą rolę, niż mogłoby się wydawać.

Trzy lata temu naukowcy z Uniwersytetu Arizony zdemaskowali pracowite mrówki. Wychodzi na to, że nie takie z nich wcale pracusie: tylko 3% osobników jest zawsze zajętych, 72% przez połowę swojego życia nie robi nic, a jeszcze 25% w ogóle nigdy nie pracuje. Uczeni z Georgia Institute of Technology wyjaśnili natomiast, dlaczego tak się dzieje. Wybiórcze lenistwo części mrówek pozwala owadom szybciej pracować i sobie nawzajem nie przeszkadzać. Gdyby nikt się nie obijał, praca szłaby wolniej. Teraz specjaliści próbują wykorzystać to odkrycie przy pracach nad robotami autonomicznymi.

Zresztą, co tam mrówki: wielu badaczy dochodzi do wniosku, że sam nasz organizm jest zaprogramowany tak, by się czasem lenić i nie ma w tym nic złego. Na przykład w kanadyjskim Uniwersytecie im. Simona Frasera ochotnikom założono na nogi specjalne taśmy, utrudniające chodzenie. Co ciekawe instynktownie wybierali takie tempo kroku, przy którym tracili jak najmniej energii.

„Wszystko jest proste: każdy ruch prowadzi do utraty energii. Jeśli ruch jest bezsensowny, to jest to dobra droga do śmierci. W naszym mózgu istnieje nawet mechanizm aprobacji lenistwa. W odpowiedzi na zmniejszenie metabolizmu mózgu neurony produkują kannabinoidy, morfinę, endorfinę, oksytocynę — cały zestaw „naturalnych narkotyków” — tłumaczą eksperci.

Zdaniem profesora Olega Awiłowa z Katedry Psychologii Specjalnej i Klinicznej przy Uniwersytecie Państwowym w Czelabińsku „lenistwo to tylko pożyteczne zjawisko”.

„Organizm człowieka po prostu wybiera dla siebie bezpieczny tryb funkcjonowania. Najlepiej przeplatać krótkie okresy pracy i krótkie okresy odpoczynku. Gdybyśmy wszyscy pracowali tak, żeby nie szkodzić organizmowi, żylibyśmy po 100 lat” — podkreślił Oleg Awiłow.

Inna sprawa, że leniuchować każdy musi oczywiście na swój sposób. Niektórzy, aby produktywnie pracować potrzebują poleżeć na kanapie godzinę, a inni nawet pół dnia. Można tu jednak zauważyć pewną prawidłowość.

„Mężczyźni leniuchują więcej, niż kobiety” — podkreślił specjalista. „Wiąże się to z naszą ewolucją. W ciągu całej historii ludzkości mężczyźni wykonywali cięższe prace, dlatego muszą więcej odpoczywać” — podkreślił ekspert.

Leniuchujmy więc, proszę Państwa! Na zdrowie!

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 21.09.2018 20:03

    prezesi

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.