Nowa technika bezdotykowego odczytywania myśli ludzi

Opublikowano: 28.10.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1310

Naukowcy mogą teraz „odszyfrowywać” myśli ludzi bez dotykania ich głów. Wcześniejsze metody czytania myśli obejmowały wszczepianie elektrod głęboko w ludzki mózg. Nowa metoda, opisana w raporcie opublikowanym 29 września w bazie danych bioRxiv preprint, opiera się na nieinwazyjnej technice skanowania mózgu zwanej funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI).

fMRI śledzi przepływ natlenionej krwi przez mózg, a ponieważ aktywne komórki mózgowe wymagają więcej energii i tlenu, informacje te stanowią wskaźnik aktywności mózgu. Ze swej natury ta metoda skanowania nie może uchwycić aktywności mózgu w czasie rzeczywistym, ponieważ sygnały elektryczne emitowane przez komórki mózgowe poruszają się znacznie szybciej niż krew przepływa przez mózg.

Warto jednak zauważyć, że autorzy badania stwierdzili, że wciąż mogą używać tego niedoskonałego zastępstwa do rozszyfrowania semantycznego znaczenia ludzkich myśli, chociaż nie potrafią dokonać dosłownego tłumaczenia.

W ramach nowego badania, które nie było jeszcze recenzowane, zespół przeskanował mózgi jednej kobiety i dwóch mężczyzn w wieku 20 i 30 lat. Każdy uczestnik wysłuchał łącznie 16 godzin różnych podcastów i audycji radiowych podczas kilku sesji przy skanerze. Zespół następnie przekazał te skany algorytmowi komputerowemu, który nazwali „dekoderem”, który porównywał wzorce w nagraniach dźwiękowych z wzorcami zarejestrowanej aktywności mózgu.

Algorytm mógł wziąć nagranie fMRI i wygenerować historię na podstawie jego treści, a ta historia pasowała do oryginalnego podcastu lub audycji radiowej „całkiem dobrze”. Innymi słowy, dekoder mógł określić, którą historię usłyszał każdy z uczestników na podstawie aktywności ich mózgu.

Jednocześnie algorytm popełniał pewne błędy, na przykład zamieniał zaimki postaci i używał pierwszej i trzeciej osoby. Dosyć dobrze rozumie, co się dzieje, ale nie wie dokładnie, kto to robi. W dodatkowych testach algorytm był w stanie dość dokładnie wyjaśnić fabułę niemego filmu, który uczestnicy oglądali w skanerze. Był nawet w stanie opowiedzieć historię, którą uczestnicy wyobrażali sobie w swoich głowach.

W przyszłości zespół badawczy zamierza opracować tę technologię, aby można ją było wykorzystać w interfejsach mózg-komputer zaprojektowanych dla osób, które nie potrafią mówić ani pisać.

Badanie opisano w „The Scientist”.

Źródło: InneMedium.pl

13

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 28.10.2022 19:24

    ,,Wszczepiane urządzenia … potencjalnie umożliwią też poznawanie niewyrażonych myśli i odczuć dzięki odczytywaniu fal mózgowych i innych sygnałów.” K.Schwab ,,Czwarta rewolucja przemysłowa”
    Zapewne też i wpływ na nie?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.