Nowa koncepcja projektowania półprzewodników organicznych

Opublikowano: 25.01.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 813

Naukowcy z PAN i UW opracowali nową metodę projektowania małych cząsteczek, będących podstawą organicznych półprzewodników. Stworzyli też wydajną metodę syntezy zaprojektowanych związków i zbudowali tranzystory polowe oparte na tych materiałach.

Elektronika organiczna zmienia sposób, w jaki myślimy o urządzeniach elektronicznych, pozwalając na elastyczność, niewielką wagę i drukowanie na różnych powierzchniach. Zamiast używać sztywnych materiałów, stosowanych w tradycyjnej elektronice, takich jak krzem, elektronika organiczna opiera się na substancjach węglowych, które można rozpuszczać w cieczy i nanosić jak tusz na papierze. Dzięki temu produkcja jest tańsza i bardziej zrównoważona, otwierając drogę do elastycznych urządzeń, które szybko stają się częścią codziennego życia.

Nową metodę projektowania małych cząsteczek, będących podstawą organicznych półprzewodników, opracowała grupa badawcza dr. Przemysława Gawła z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy skupili się na precyzyjnym umiejscowieniu atomów azotu w określonych miejscach struktury. Właśnie to umożliwia kontrolę ruchu ładunków elektrycznych w materiale. Zmiana położenia atomów azotu wpływa także na różnicę energetyczną pomiędzy najwyżej zajętymi a najniżej nieobsadzonymi stanami cząsteczki (tzw. lukę HOMO-LUMO), co pozwala zwiększać wydajność bez konieczności całkowitej modyfikacji szkieletu cząsteczki.

Istotną zaletą tego pomysłu jest prosty i skalowalny proces wytwarzania, który może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle. Pozwala on obniżyć koszty, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności półprzewodników w trudnych warunkach, takich jak ekspozycja na tlen czy światło.

„Nasze badania zostały zainspirowane wyzwaniami, jakie stwarzają organiczne półprzewodniki, takimi jak ich ograniczona stabilność oraz trudności w precyzyjnej manipulacji przerwą energetyczną. Aby sprostać tym problemom, opracowaliśmy zupełnie nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych, opartą na najnowszych osiągnięciach teorii aromatyczności, dzięki której możemy precyzyjnie zmieniać przerwę energetyczną, a nasze związki są o rząd wielkości bardziej stabilne niż komercyjne półprzewodniki organiczne” – tłumaczy dr Gaweł w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce. „W oparciu o tę koncepcję stworzyliśmy wydajną metodę syntezy zaprojektowanych związków, dokładnie przebadaliśmy ich właściwości optoelektroniczne, a na zakończenie zbudowaliśmy tranzystory polowe (OFET-y) oparte na tych materiałach. Nasze tranzystory wykazują charakter ambipolarny (przewodnictwo zarówno dziurami (p), jak i elektronami (n)) oraz wysokie przewodnictwo prądowe, porównywalne z komercyjnymi półprzewodnikami, które mają jednak znacznie gorszą stabilność” – dodaje.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American Chemical Society” i są już chronione polskimi wnioskami patentowymi.

Koncentrując się na najskuteczniejszym rozmieszczeniu atomów azotu, zespół dr. Gawła otworzył drogę do nowej generacji potencjalnie wydajnych, trwałych i elastycznych organicznych półprzewodników, które mogą w krótkim czasie znaleźć zastosowanie w powszechnie używanej elektronice — podkreślono w informacji prasowej przesłanej serwisowi Nauka w Polsce przez NAWA.

Oprócz IChO PAN, w projekcie brali udział badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Gaweł wcześniej pracował w ETH w Zurychu, na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz w firmie CDT Ltd. w Wielkiej Brytanii, gdzie również zajmował się rozwojem elektroniki organicznej.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 25.01.2025 20:27

    I założę się że jak zwykle patent zostanie sprzedany USA a sprawę wyciszą.. jak zawsze…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.