Nowa amunicja powstaje z udziałem Polski

Opublikowano: 09.02.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 997

Nad opracowaniem konstrukcji nowego naboju oraz wytycznych dla rozwoju dostosowanej do niego broni pracują w ramach międzynarodowego konsorcjum Wojskowa Akademia Techniczna oraz Zakłady Metalowe Mesko S.A. Europejski projekt zbrojeniowy to nowe spojrzenie na system broni i amunicji strzeleckiej.

„Standardową w NATO amunicją do podstawowej indywidualnej broni strzeleckiej jest od ponad 40 lat nabój 5,56 x 45 mm. Nowe spojrzenie na cały system broni i amunicji strzeleckiej jest konieczne, ponieważ działania bojowe zmieniły się chociażby w związku z masowym wykorzystywaniem indywidualnych osłon balistycznych, czyli kamizelek kuloodpornych” – objaśnia ideę projektu płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej (WML WAT).

Jak podaje rzeczniczka prasowa uczelni, Ewa Jankiewicz, w projekcie SAAT – Small Arm Ammunition Technologies powstają przyszłościowe technologie dla amunicji strzeleckiej. W pracach finansowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) biorą udział firmy i instytucje naukowe z 9 państw europejskich, a budżet projektu wynosi 8,3 mln euro na 4 lata.

Badania zaowocują utworzeniem nowego standardu naboju do indywidualnej broni strzeleckiej. Opracowane zostaną nowe komponenty amunicji, takie jak prochowy ładunek miotający czy łuska.

Jak podkreśla płk dr inż. Kupidura cytowany na stronie uczelni, wykonawcy projektu dysponują zaawansowanymi narzędziami symulacyjnymi i stanowiskami badawczymi. WAT ma doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu do produkcji amunicji strzeleckiej, m.in. kompletu amunicji 7,62×51 mm czy rodziny amunicji o ograniczonym rykoszetowaniu.

„Instytut Techniki WML WAT dysponuje unikatowymi stanowiskami badawczymi i aparaturą, przede wszystkim w laboratorium balistyki m.in. zestawem do wielokanałowej rentgenografii impulsowej, kamerami szybkimi, elektrooptycznymi i radiolokacyjnymi zestawami do pomiaru prędkości pocisków czy komorami manometrycznymi. Pozwalają one na prowadzenie badań z zakresu balistyki wewnętrznej, zewnętrznej i końcowej” – wyjaśnia ekspert.

Płk dr inż. Kupidura dodaje, że naukowcy WAT uczestniczą również w innych europejskich inicjatywach obronnych, m.in. opracowują nowe metody symulacji zjawisk balistyki wewnętrznej w projekcie RECBALL.

Obok koordynatora projektu FN Herstal z Belgii i przedstawicieli Polski, konsorcjum SAAT współtworzą firmy: Beretta (Włochy), CZUB (Czechy), Eurenco (Belgia i Szwecja), Fiocchi Munizioni (Włochy), Nammo (Norwegia i Szwecja), Nobel Sport (Francja), Swiss P Defence (Szwajcaria), a także organizacje badawcze: Armasuisse (Szwajcaria), DGA Techniques Terrestres (Francja), FFI (Norwegia), FOI (Szwecja), RMA (Królewska Akademia Wojskowa Belgii) i TNO (Holandia).

Autorstwo: Karolina Duszczyk (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jaq77 09.02.2025 20:12

    Hmm, na stronie głównej jest „podtytuł” – Ma przestrzeliwać kamizelki kuloodporne. – czytam se artykuł i nie mogę się tego doczytać … chwalą się, pierdu, pierdu, nowy standard … :/

  2. adm. Maurycy Hawranek 10.02.2025 08:28

    @jaq77

    Wyciągnąłem taki wniosek na podstawie zdania, cytuję:

    „Nowe spojrzenie na cały system broni i amunicji strzeleckiej jest konieczne, ponieważ działania bojowe zmieniły się chociażby w związku z masowym wykorzystywaniem indywidualnych osłon balistycznych, czyli kamizelek kuloodpornych” – objaśnia ideę projektu płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej (WML WAT).”

    Czyli chcą, by nowa amunicja przebijała kamizelki kuloodporne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!