Norwegia ustawowo sprzeciwia się wylesianiu

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 12

Norweski parlament zatwierdził pomysł, według którego ​​polityka zamówień publicznych nie będzie mogła obejmować produktów przyczyniających się do wycinki drzew, a w szczególności lasów deszczowych.

Wszelkie działania przyczyniające się do deforestacji na całym świecie będą wstrzymywane. Ustawę zaproponowała Komisja ds. Energii i Środowiska Parlamentu Norweskiego w ramach Planu działania na rzecz różnorodności przyrody. Główną siłą lobbingową w walce o uchwalenie planu była organizacja Rainforest Foundation Norway.

„To ważne zwycięstwo w walce o ochronę lasów” – powiedział w oświadczeniu Nils Hermann Ranum, szef polityki i kampanii w Rainforest Foundation Norway. „W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm zobowiązało się do wspierania ochrony lasów na całym świecie. Przyłączenie się rządu do tego pomysłu jest niezwykle ważne.”

Produktami, które w największym stopniu przyczyniają się wycinki lasów deszczowych są: wołowina, olej palmowy, soja oraz drewno. Głównymi eksporterami produktów są kraje Ameryki Południowej – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, lecz także Indonezja, Malezja i Papua Nowa Gwinea. Państwa te były odpowiedzialne za 40% deforestacji lasów deszczowych w latach 2000–2011.

Według WorldWatch Institute norweski rząd ogłosił pomoc finansową w wysokości 250 milionów dolarów na rzecz ochrony lasów Gujany. Kraj otrzymał pieniądze w ciągu czterech lat, począwszy od 2011 do 2015 roku.

Partnerstwo jest częścią inicjatywy ONZ „Redukcja emisji pochodzących z wylesiania i degradacji lasów”, która rozpoczęła się w 2008 r. Gujana jest wyjątkowa wśród swoich partnerów w tej inicjatywie, ponieważ w porównaniu do innych państw, lasy tego kraju nie są wycinane w masowy sposób.

Oprócz tego, w 2015 r. Norwegia wypłaciła Brazylii miliard dolarów, aby zapobiec dalszej degradacji lasów równikowych. Deforestacja brazylijskiej Amazonii zmniejszyła się o ponad 75% w ciągu ostatniej dekady, co stanowi największą pojedynczą redukcję wycinki w tym okresie. Pomoc finansowa uratowała ponad 85 tys. km2 lasów deszczowych przed wycinką.

Oprócz pomocy finansowej w kwestii ochrony lasów, Norwegia uruchomiła plan ochrony różnorodności biologicznej. Skandynawski kraj może stanowić przykład dla innych państw, które oprócz pomocy finansowej, mogą rezygnować z produktów powodujących degradację lasów deszczowych.

Autorstwo: B
Na podstawie: EcoWatch.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o