Liczba wyświetleń: 1160
Norwegia przygotowuje się do ograniczenia eksportu energii elektrycznej, co jest pierwszym sygnałem, że w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego tej zimy, europejska solidarność transgraniczna zostanie mocno przetestowana.
Minister energetyki Norwegii, Terje Åsland, powiedział w poniedziałek, że jeśli poziom wody spadnie poniżej średniej sezonowej, napełnianie zbiorników będzie miało pierwszeństwo przed wytwarzaniem energii elektrycznej – poinformował portal „Bloomberg”.
Norwegia jest jednym z największych eksporterów energii elektrycznej w Europie, wysyłając około jednej piątej energii elektrycznej do swoich sąsiadów, ale rząd twierdzi, że niski poziom wody w południowej Norwegii musi działać już teraz, aby uniknąć przerw w dostawie prądu w kraju tej zimy.
W miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego w Europie wszelkie ograniczenia będą kolejnym ciosem dla krajów Europy kontynentalnej, w tym na przykład Estonii, które są uzależnione od taniej norweskiej energii wodnej. „W praktyce obejmuje to mechanizmy kontrolne, które ograniczają możliwości eksportowe w przypadku niskiego obłożenia zbiorników” – powiedział minister podczas tury pytań zorganizowanych dla przywódców frakcji parlamentarnych. W tym tygodniu ministerstwo pracuje nad stworzeniem podstaw do jak najszybszego wykorzystania mechanizmu.
Norwegia uzyskuje prawie całą energię elektryczną ze swoich ogromnych zasobów wodnych. Historycznie byli w stanie eksportować duże nadwyżki i nadal mają jedne z najniższych cen energii elektrycznej w Europie. Po suchej wiośnie poziom zbiornika w najbardziej dotkniętym regionie wynosi 49,3 procent, w porównaniu ze średnią 74,9 procent w latach 2000 – 2019.
Jednak Åsland powiedział, że obecnie w norweskich zbiornikach jest więcej wody niż wcześniej przewidywały władze na wczesną jesień. Jest małe prawdopodobieństwo, że zimą trzeba będzie ograniczać dostawy prądu – dodał, powołując się na prognozy regulatora NVE.
Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jest częścią jednolitego europejskiego rynku energii, a jej przepisy stanowią, że kraje nie mogą odcinać dostaw energii elektrycznej do sąsiadów na długi okres, a ograniczenia są dozwolone tylko w sytuacjach awaryjnie zdeklarowanych.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl