Norwegia planuje ograniczyć eksport energii elektrycznej

Opublikowano: 09.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 984

Norwegia przygotowuje się do ograniczenia eksportu energii elektrycznej, co jest pierwszym sygnałem, że w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego tej zimy, europejska solidarność transgraniczna zostanie mocno przetestowana.

Minister energetyki Norwegii, Terje Åsland, powiedział w poniedziałek, że jeśli poziom wody spadnie poniżej średniej sezonowej, napełnianie zbiorników będzie miało pierwszeństwo przed wytwarzaniem energii elektrycznej – poinformował portal „Bloomberg”.

Norwegia jest jednym z największych eksporterów energii elektrycznej w Europie, wysyłając około jednej piątej energii elektrycznej do swoich sąsiadów, ale rząd twierdzi, że niski poziom wody w południowej Norwegii musi działać już teraz, aby uniknąć przerw w dostawie prądu w kraju tej zimy.

W miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego w Europie wszelkie ograniczenia będą kolejnym ciosem dla krajów Europy kontynentalnej, w tym na przykład Estonii, które są uzależnione od taniej norweskiej energii wodnej. „W praktyce obejmuje to mechanizmy kontrolne, które ograniczają możliwości eksportowe w przypadku niskiego obłożenia zbiorników” – powiedział minister podczas tury pytań zorganizowanych dla przywódców frakcji parlamentarnych. W tym tygodniu ministerstwo pracuje nad stworzeniem podstaw do jak najszybszego wykorzystania mechanizmu.

Norwegia uzyskuje prawie całą energię elektryczną ze swoich ogromnych zasobów wodnych. Historycznie byli w stanie eksportować duże nadwyżki i nadal mają jedne z najniższych cen energii elektrycznej w Europie. Po suchej wiośnie poziom zbiornika w najbardziej dotkniętym regionie wynosi 49,3 procent, w porównaniu ze średnią 74,9 procent w latach 2000 – 2019.

Jednak Åsland powiedział, że obecnie w norweskich zbiornikach jest więcej wody niż wcześniej przewidywały władze na wczesną jesień. Jest małe prawdopodobieństwo, że zimą trzeba będzie ograniczać dostawy prądu – dodał, powołując się na prognozy regulatora NVE.

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jest częścią jednolitego europejskiego rynku energii, a jej przepisy stanowią, że kraje nie mogą odcinać dostaw energii elektrycznej do sąsiadów na długi okres, a ograniczenia są dozwolone tylko w sytuacjach awaryjnie zdeklarowanych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.