Norwegia ogranicza ruchy NATO w pobliżu Rosji

Opublikowano: 07.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1667

Jedno z państw założycielskich NATO pilnie dąży do złagodzenia napięć i zmniejszenia ryzyka konfrontacji z Rosją w czasie, gdy oskarżycielska retoryka wokół Ukrainy nadal podważa stosunki między Rosją a Europą. Norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeld ogłosiła, że ​​kraj skandynawski chce, aby amerykańskie, brytyjskie i inne natowskie samoloty i statki trzymały się z dala od rosyjskiej granicy.

„Ważne jest, aby Norwegia była militarnie obecna w naszym najbliższym otoczeniu. Ale bardzo blisko granicy z Rosją uważamy, że sami robimy to lepiej, korzystając z norweskich samolotów i norweskich fregat. Dla nas ma to kluczowe znaczenie” – powiedziała Anniken Huitfeldt gazecie „Verdens Gang”. Jego słowa zostały następnie przetłumaczone i zaprezentowane rosyjskim mediom.

Niedawno norweski rząd kierowany przez premiera Jonasa Gahra Store powiedział, że chce poprawić stosunki ze swoim dużym i potężnym sąsiadem, Rosją. Obydwa kraje dzielą północną granicę o długości prawie 200 km.

„W interesie Norwegii jest zajęcie się tymi obszarami samodzielnie, wraz z norweską obroną” – powtórzył jeden z wyższych dyplomatów. Rząd wydaje się być nieufny wobec możliwości niezamierzonego nieporozumienia lub incydentu konfliktowego, jak miało to miejsce w ostatnich latach w regionie Morza Czarnego, szczególnie w przypadku incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Niedawno na Morzu Norweskim doszło do spotkań marynarki wojennej Rosji i Norwegii. Chociaż nie było żadnych incydentów, te spotkania są uważnie śledzone i nie są źródłem napięć.

Tymczasem były norweski dowódca jeszcze bardziej otwarcie powiedział, że patrole NATO nie mogą działać bez wyraźnej zgody Oslo.

„Próbujemy powiedzieć naszym partnerom, że Norwegia to NATO na północy. Rosjanie są przyzwyczajeni do obecności norweskich samolotów i statków na Morzu Barentsa” – powiedział w tej samej publikacji „Verdens Gang,” były dowódca Kwatery Głównej Sił Zbrojnych, Rune Jakobsen. Dodał: „Ponadto pływa tam statek wywiadowczy Marjata. Tak też chcemy, aby było w przyszłości: nie amerykańskie samoloty nadzoru P8, ale nasze samoloty lecące w przestrzeni powietrznej na wschód od Andoya [hrabstwo Nordland] ”.

Autorstwo: SpiritoLibero
Na podstawie: Aubedigitale.com
Źródło: Kurier-Poranny.blogspot.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.