Nocna interwencja Grupy Granica

Opublikowano: 12.10.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 786

Około godziny 18.00 aktywiści z Grupy Granica zostali powiadomieni o rodzinie koczującej w lesie i potrzebującej pomocy: trzy dorosłe osoby i czwórka malutkich dzieci. Na miejsce wyruszył też ambulans medyków, ponieważ istniało duże prawdopodobieństwo, że stan zdrowia cudzoziemców jest zagrożony. Obecne były też media, w tym portal „Strajk”. Rodzina wyraziła zgodę na publikację wizerunku.

Po godzinnym poszukiwaniu udało się odnaleźć siedmioosobową grupę. Siedzieli na karimatach, bez namiotu, wykończeni i przerażeni. Rodzina pochodząca z Iraku od minimum 4 dni przebywała w lesie w okolicach Siemiatycz. Czwórka dzieci w wieku niecały rok, 3 lata. 5 i 6 została natychmiast przebadana z przez medyków. Całe szczęście żadne z nich nie wymagało hospitalizacji, ale wszystkie były zmęczone i wychłodzone. Nie miały czapek ani szalików, a wczorajsza noc była bardzo zimna, temperatura spadła do 3 stopni.

Aktywiści Grupy Granica dostarczyli rodzinie ciepły posiłek, koce i ubrania na zmianę. Jeden z mężczyzn wiele razy powtórzył, że nie chce jechać na Białoruś, że chce dostać azyl w Polsce. Prawniczka zebrała pełnomocnictwa i w obecności mediów cała grupa poprosiła o ochronę międzynarodową w Polsce.

– Wiele osób histerycznie reaguje na hasła „Białoruś” i „policja”. Nie każdy chce zostać w Polsce, ale nikt na pewno nie chce wracać tam – mówi jeden z aktywistów Grupy Granica. Z informacji zbieranych przez aktywistów wynika, że ludzie są wywożeni na granicę z Białorusią i wyłapywani nawet kilka, kilkanaście razy. Krążą w pasie przygranicznym przez wiele dni. Z relacji migrantów wiemy, że białoruskie służby dopuszczają się wobec nich przemocy i kradzieży. Powrót na Białoruś to najgorsze co może ich spotkać.

Po chwili przyjechał patrol Straży Granicznej. Obecna na miejscu prawniczka związana z Grupą Granica poprosiła funkcjonariuszy w obecności mediów o informację, do której placówki przewiozą rodzinę, oraz zażądała zapewnienia, że nie zostaną oni poddani procedurom push-back, czyli ponownemu wywiezieniu do lasu. Funkcjonariusze SG poinformowali, że rodzina zostanie przewieziona do placówki w Mielniku, gdzie zostanie potwierdzona ich tożsamość i rozpoczęte zostaną procedury uchodźcze, lub azylowe. Zapewniono również, że już jutro na miejsce przyjedzie tłumacz, który będzie obecny przez cały czas rozmów.

Sytuacja na granicy jest tragiczna. Z dnia na dzień noce są coraz chłodniejsze, a ludzie próbujący przekroczyć granicę nie są na to przygotowani. Każdego dnia grozi im śmierć z wychłodzenia.

– Obecność mediów podczas interwencji jest dla nas kluczowa. Gdyby nie wy, spotkanie przebiegłoby pewnie w inny sposób. Straż wywiozłaby ich z powrotem do lasu. Kiedy media patrzą im na ręce już nie mogą tego tak łatwo zrobić – mówi aktywista z Grupy Granica.

– Straciliśmy zaufanie do służb po ostatnich wydarzeniach – komentuje prawniczka obecna z Grupy.

W naszej obecności rodzina zostaje załadowana do samochodu Straży Granicznej i ruszają w stronę placówki w Mielniku. Grupa Granica będzie próbowała monitorować ich dalszy los, by nie powtórzył się scenariusz z „dziećmi z Michałowa”, która razem z rodzicami zostały wywieziona z powrotem do lasu na Białoruś.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
fso1500
Użytkownik
fso1500

Straż Graniczna wielkie dzięki. Trzymajcie się i zero ruchu do tyłu. Pozdrawiam

zxcv
Użytkownik
zxcv

Wysłać Wojsko i WOT na ćwiczenia wzdłuż całej granicy z Białorusią i jeszcze bardziej uszczelnić granicę. Tak powiedzmy wstępnie do maja.
I brawa dla SG! Bądźcie jeszcze bardziej skuteczni!

hashi
Użytkownik

No i jak zwykle dzieci stały się ofiarami brudnej gry politycznej elit władzy.