Niezwykły czarny sarkofag z Egiptu został otwarty

Opublikowano: 21.07.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 296

Nie wykluczone iż pamiętacie jeszcze o ogłoszonym niedawno znalezisku poczynionym w egipskiej Aleksandrii. Odnaleziony tam ogromny sarkofag z czarnego granitu, okrzyknięty mianem największego sarkofagu odkrytego na tym obszarze miał zawierać w sobie szczątki jakiegoś ogromnego dygnitarza. Ostatecznie, sarkofag został otwarty przez specjalistów z Egiptu a następnie przetransportowany do placówki badawczej. Co jednak kryło się w jego wnętrzu?

Ten mierzący 185 centymetrów wysokości, 256 centymetrów długości i 165 centymetrów szerokości sarkofag, zawierał w sobie szczątki nie jednego, a aż trzech ludzi. W pewnym sensie tłumaczy to jego ogromny rozmiar choć w dalszym ciągu nie mamy pojęcia co do okoliczności, w których doszło do tego pochówku.

Obecni przy otwarciu archeolodzy twierdzili, że odplombowywaniu sarkofagu towarzyszył ogromny smród przypominający zapach ścieków. Mając to na uwadze ekipa archeologów ubrała maski ochronne i przystąpiła do badania tego niezwykłego znaleziska. Zdaniem Shabana Abd Monema, specjalisty w dziedzinie badań nad mumiami pracującego dla egipskiego Ministerstwa Starożytności, odnalezione w jego wnętrzu szkielety najprawdopodobniej należą do trzech wysokich rangą oficerów ówczesnej armii.

Teorię te wspiera fakt iż czaszka jednego z nich miała w sobie wyraźne wgłębienie, które przypomina rany powstałe w wyniku trafienia strzałą. Na obecną chwilę, szkielety zostały zabrane do Narodowego Muzeum w Aleksandrii, gdzie będą oczekiwać dalszych badań i ostatecznego datowania. Natomiast ich sarkofag, oczekuje jeszcze na przeprowadzenie konserwacji, po których również zostanie przeniesiony do magazynu muzeum.

Tak więc, znalezisko z Egiptu okazało się nie być tak przełomowe jak oczekiwaliśmy po pierwszych związanych z nim ogłoszeniach. Choć, biorąc pod uwagę iż wielu ludzi już od samego odkrycia tego sarkofagu żartobliwie zapowiadało nastanie ery ciemności lub jakiejś ogólnoświatowej klątwy co wyrażali między innymi na twitterze, nie wykluczone że to hollywódzkie filmy postawiły nasze oczekiwania zbyt wysoko. Znalezisko z Aleksandrii w jest zdecydowani interesujące i choćby z tego względu, warte naszej uwagi.

Autorstwo: M@tis
Zdjęcia: Egipskie Ministerstwo Starożytności i Luxor Times
Na podstawie: BBC.co.uk
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o