Niezwykłe odkrycie w podwodnych kopalniach w Meksyku

Opublikowano: 05.07.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1002

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych odkryła w Meksyku pierwsze podziemne kopalnie z epoki paleoindyjskiej, w których 12–10 tysięcy lat temu starożytni ludzie wydobywali ochrę.

„Pierwsza kopalnia ochry paleoindyjskiej epoki znaleziona w Ameryce przekonująco dowodzi wydobycia minerałów w trzech systemach jaskiń we wschodnim Jukatanie w okresie 2000 lat około 12–10 tysięcy lat temu” – czytamy w czasopiśmie „Science Advances”.

Na końcu plejstocenu linia brzegowa w Quintana Roo znajdowała się dalej, otwierając wejście do suchych jaskiń, z których do tej pory zbadano około siedmiu kilometrów. Najstarsze i dobrze zachowane ludzkie szczątki znalezione wcześniej w tych jaskiniach nie ujawniły naukowcom celu wykorzystania podziemnych labiryntów.

Sieć jaskiń o długości około kilometra w rejonie Tulum jest, jak odkryli naukowcy, podziemną kopalnią, w której wiele pokoleń wydobywało czerwoną ochrę – najpopularniejszy barwnik mineralny wykonany z tlenku żelaza w historii świata.

W wyniku powodzi resztki ognisk i kamiennych narzędzi ze stalagmitów, kamienne znaki orientacyjne w jaskini i inne artefakty wśród wykopalisk z pozostałościami minerałów o wysokiej czystości okazały się nietknięte.

Pomimo powszechnego i stałego stosowania ochry wśród ludów paleoindyjskich, wcześniej praktycznie nie było danych archeologicznych dotyczących poszukiwania ochry i metod jej wydobywania w obu Amerykach.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o