Niezwykłe konsekwencje opioidowej epidemii w USA

Opublikowano: 30.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 681

Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z prawdziwą epidemią opioidową, wynikającą z zapisywania pacjentom wysoce uzależniających leków przeciwbólowych. W efekcie na testach nowych medykamentów w jednym z amerykańskich miast ucierpiała także okoliczna przyroda, w tym przypadku skorupiaki.

Tak zwana epidemia opioidowa dotyczy licznych przedawkowań opiatów w środkowo-zachodnich regionach USA. Liczba śmiertelnych przypadków przedawkowania wzrosła tam aż o 70% pomiędzy lipcem 2016 r. a wrześniem 2017 r.

W tkankach małż występujących przy portach Seatlle i Brementon odkryto wysokie stężenie oksykodonu – silnego i uzależniającego opioidu. Na tym jednak nie koniec, w ciałach zwierząt znaleziono przy okazji siedem rodzajów antybiotyków, pięć leków przeciwdepresyjnych, wiele leków przeciwcukrzycowych i jeden środek chemioterapeutyczny.

Badania przeprowadzili naukowcy z Puget Sound Institute na Uniwersytecie Washington Tacoma. Zdaniem specjalistów małże po prostu wchłonęły wszystkie te substancje z silnie zanieczyszczonej wody, do której odprowadzane są ścieki.

Bardzo uzależniający oksykodon został wykryty w małżach żyjących w 3 z 18 miejsc testowych. Naukowcy uspokajają przy tym, że skorupiaki te nie występują w rejonach, w których odławia się je do spożycia. Niemniej jednak, nie wyklucza się, że posiłek z dodatkiem małży nafaszerowanej dziesiątkami leków mógłby mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Opioidy nie wpływają na same małże, które po prostu ich nie metabolizują. W innej sytuacji znajdują się za to ryby, ponieważ niektóre ich gatunki także mogą uzależnić się od biernie przyswajanych substancji.

Autorstwo: scarlet
Zdjęcie: jsbaw7160 (CC0)
Na podstawie: iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 30.05.2018 11:50

    Przyznam się, że jakos nie żal mi ludności usa…. My z zewnatrz nie bardzo możemy zmusic władze usa do respektowania zdrowia swoich obywateli, bo skończyłoby sie to wojna. Jedynie lokalsi moga do tego do[prowadzić, a skoro tego nie czynia, sami sobie sa winni.

  2. gajowy 30.05.2018 13:05

    Może warto dodać że chodzi o syntetyczne analogii opioidów a nie o mniej groźne naturalne.
    Te bardzo niebezpieczne syntetyczne są legalne bo zostały opatentowane przez bogatych inwestorów. Jednocześnie te naturalne – opium,marihuana – są nielegalne i ich produkcja ścigana na całym świecie bo Kartel (ale nie ten z Medelin tylko Farmaceutyczny) by na nich nie zarobił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.