Niewykorzystana szansa

Opublikowano: 05.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 870

Solidarna Polska zarzuca rządowi, że nie skorzystał z możliwości finansowego wsparcia, ze środków europejskich, zwalnianych z tyskiej fabryki Fiata.

Jak informuje PAP, czterech europosłów (Tadeusz Cymański, Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Jacek Włosowicz) napisało do komisarza UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andora, by dowiedzieć się, czy w związku ze zwolnieniami w fabryce Fiata polski rząd wystąpił o uruchomienie środków z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Dostali odpowiedź: Komisja nie otrzymała wniosku w tej sprawie od rządu Donalda Tuska. – Doszło do zaniedbania, niedocenienia problemu albo opieszałości – skomentował Cymański. Podkreślił, że od dłuższego czasu było wiadomo, że Fiat boryka się z problemami.

W tym roku w ramach EFG do wykorzystania jest 55 mln euro. Cymański podkreślił, że korzystają z niego przede wszystkim kraje „starej” Unii. Zaznaczył zarazem, że trzeba korzystać z każdej możliwości wsparcia unijnego, zwłaszcza w takim przypadku, jak zwolnienia pracowników.

W odpowiedzi na pismo europosłów Andor przypomniał, że woj. śląskie ma wciąż do dyspozycji 166 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na okres 2007-2013. Region może też skorzystać ze strategii szybkiego reagowania opracowywanych na poziomie krajowym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – zasugerował komisarz.

W tyskiej fabryce Fiata trwają zwolnienia, pracę straci 1450 osób, z czego 1100 to mieszkańcy woj. śląskiego. Do 75 kooperantów koncernu w regionie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wysłał ankietę z pytaniem o zamiary zwolnień. Jak dotąd odpowiedziało 27 firm, które zapowiedziały likwidację 850 miejsc pracy.

Powiatowe urzędy pracy szykują programy wsparcia dla zwalnianych pracowników. Dotychczas osiem z nich, w różnych miastach woj. śląskiego, złożyło wnioski o łącznie ponad 10 mln zł na ten cel. Największą sumę – 5,2 mln zł – dostanie urząd w Tychach, gdzie mieszka najwięcej zwalnianych osób. Środki z urzędów pracy mogą być przeznaczone m.in. na szkolenia i przekwalifikowania, prace interwencyjne (refundacja części wynagrodzenia danej osoby u innego pracodawcy), wsparcie w zakładaniu własnego biznesu oraz refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.

Źródło: Nowy Obywatel


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Janusz Korczyński 05.02.2013 09:59

  Od początku 2010 roku związki zawodowe wysyłały pisma do rządu by coś zrobili w sprawie Fiata i informowali ich o sytuacji w fabryce. Nikt nie raczył odpowiedź, prócz Waldemara Pawlaka, który “ładnie” odpisał informując, że nie będą nic w tej sprawie robić.

 2. manriusz 05.02.2013 11:18

  Nie rozumiem dlaczego w dzisiejszym kapitalizmie ( lub ukrytym komuniźmie )państwa dotują ogromnymi sumami upadające banki , fabryki.Prezesowie przyznają sobie wielominionowe premie , bonusy za dobrą pracę. Doskonale widać jak pracują po wynikach finansowych firm.Czy jakaś mniejsza firma budowlana czy usługowa dostała dofinansowanie od państwa? Nie słyszałem ale z chęcią się dowiem jeśli ktoś wie o czymś takim.Walą podatkami , opłatami na prawo i lewo ale złodziei z rządu i zarządów firm które doprowadzają do upadku nikt nie pociąga do odpowiedzialności.Kiedy to się skończy? Kiedy wreszcie ludzie się obudzą i rozniosą całe to gó..o w drzazgi?

 3. religiatoPCPdlaludu 05.02.2013 11:32

  manriusz, dostała. Znam takich, którzy dostali pieniądze na założenie firmy i teraz leżą do góry palnikiem, wymieniając się fakturami.
  A rząd nie jest od wspierania obywateli. Rząd jest od wykonywania poleceń swoich pracodawców. Tych prawdziwych.

 4. Il 05.02.2013 11:51

  motoryzacja jest przyczyną powstawania nowotworów, których wraz z rozwojem motoryzacji przybywa.

  Solidarna Polska niech pomoże ofiarom motoryzacji (między innymi chorym na nowotwory).

 5. manriusz 05.02.2013 16:25

  religiatoPCPdlaludu@

  Dzięki za info.Jak widzę Polak potrafi…nic nie robić a zarobić.
  Co do pracodawców naszego rządu to masz rację.Bo to niemożliwe żeby rodak rodakowi takie świnie podkładał jakie oni nam podkładają.
  Inne pytanie : czy ich jeszcze można nazwać “rodakami” , Polakami?

 6. MamDosc 05.02.2013 20:41

  Bzdura LOT,Fiat,Banki wszystko zasługuje na pomoc i gigantyczne pieniądze,ale gdy TY człowiek-podatnik stracisz pracę i runie ci kredyt to co ????? Wykończą cię bez mrugnięcia,nikt ci nie pomoże a sąd powie oddaj pan kasę bo podpisałeś papiery . Wszystko inne zasługuje na upadek i pomoc oprócz OBYWATELI . ( tylko nie mówcie mi o opcji jednorazowego bankructwa prawnego bo to dopiero ściema – darują ci,ale i tak zedrą to z ciebie w dogodniejszym czasie )

 7. matimozg 06.02.2013 08:15

  @Il Dużo racji w tym co piszesz. Można by było podróżować super szybkimi kolejkami zasilanymi elektrycznie, gdyby ludzie umieli wykorzystać energie naturalną tej planety (słońce, wiatr, fale wodne). A tak póki ktoś zarabia na ropie…

 8. bXXs 06.02.2013 11:18

  @Il – choroby nowotworowe są związane z brakami mikroelementów i witamin, podobnie jak szkorbut. Motoryzacja odpiwiada za znacznie istotne zniszczenia niż “rak” . NIEWOLNICTWO, DEWASTACJA ŚRODOWISKA, choroby układu oddechowego, skarzenie chemikaliami itd.
  Rak, Aids, Pendemie to tylko bilionowy biznes.

  Youtube, Google i szukamy:
  Gerson, Burzynski itd

 9. Il 06.02.2013 11:54

  Od wieków podróżowano na koniach, osiołkach, na wozach przez nie ciągniętych, na saniach itp

  Polska nie potrzebuje włoskiego Fiata w zamian za polskie konie wywożone do Włoch na rzeź.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.