„Niewinność muzułmanów” usunięta wyrokiem sądu

Opublikowano: 07.03.2014 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 231

Nie milkną echa towarzyszące opublikowanemu w 2012 r. na portalu YouTube filmowi „Niewinność muzułmanów”.

Nagranie, ukazujące w niekorzystnym świetle proroka islamu i jego wyznawców, od samego początku wywoływało gwałtowne reakcje. Najpierw doszło do licznych, krwawych manifestacji w świecie arabskim, w trakcie których zamordowano między innymi czterech amerykańskich dyplomatów w Libii. Następnie doprowadzono do ocenzurowania produkcji w Rosji http://www.euroislam.pl/index.php/2012/10/antyislamski-film-niewinnosc-muzulmanow-bedzie-zakazany-w-rosji/ i kilkunastu innych państwach, głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie. Ostatecznie podjęto działania uderzające w samych twórców: w Los Angeles aresztowano reżysera filmu, a w Kairze egipski sąd skazał zaocznie na karę śmierci siedmiu amerykańskich Koptów biorących udział w filmie.

Na tym jednak nie poprzestano. 26 lutego 2014 r., Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych w San Francisco wydał wyrok zobowiązujący Google do wycofania nagrania z Youtube, osiągając tym samym cel, któremu nie sprostał sam Barack Obama, osobiście wywierający na internetowym gigancie presję w celu zdjęcia filmiku z sieci.
Pretekstem do wszczęcia postępowania sądowego było roszczenie do praw autorskich, wniesione przez aktorkę Cindy Lee Garcię, która w filmie pojawia się przez 5 sekund. Garcia twierdzi, że uczestnicząc w produkcji została świadomie wprowadzona w błąd. Film, którego scenariusz jej przedstawiono, miał nosić tytuł „Pustynny wojownik” i – jak twierdzi zainteresowana – pozbawiony był odniesień do Mahometa i islamu. Aktorka jest przekonana, że została „wrobiona”, gdyż nie spodziewała się występu w filmie przedstawiającym proroka jako pedofila i kobieciarza.

Sąd apelacyjny przychylił się do wniosku Garcii, przyznając jej prawa autorskie za rolę w filmie. Zdaniem sądu, aktorka myślała, iż bierze udział w innym filmie, niż ostatecznie stworzono. W konsekwencji Google zostało zmuszone do wycofania nagrania z Youtube. Firma póki co zaakceptowała wyrok sądu, choć zapowiada walkę z podjętą decyzją. W trailerze filmu, dostępnym na Youtube, w miejsce usuniętego nagrania pojawiła się następująca informacja:

„Wideo nie jest już dostępne z powodu roszczeń do prawa autorskiego aktorki pojawiającej się w nagraniu przez pięć sekund. Sąd Stanów Zjednoczonych nakazał Google usunięcie wideo. Zdecydowanie nie zgadzamy się z wyrokiem dotyczącym praw autorskich i będziemy z nim walczyć”.

Autor: Bohun
Na podstawie: www.theguardian.com
Źródło: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kocid
Użytkownik
Kocid

Film jest na yt nawet z polskimi napisami
https://www.youtube.com/watch?v=TYbM7FMSp9g&bpctr=1394192741

Murphy
Użytkownik
Murphy

To niech wytną te 5 sekund a w miejsce wstawią klatkę z komunikatem, że wycieli i po kłopocie. Nie ma co całego filmu usuwać skoro rzecz się tyczy tylko tych 5 sekund.