Niespotykana koegzystencja dużych drapieżników i wielkich ssaków

Opublikowano: 08.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 593

W lasach Podkarpacia obok siebie żyją duże drapieżniki, m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki oraz wielkie ssaki roślinożerne – z żubrem, łosiem i jeleniem na czele.

“W Polsce tylko na Podkarpaciu występuje taka niespotykana koegzystencja. Podobnej nie ma nawet w Puszczy Białowieskiej” – powiedział w czwartek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zauważył, że zwierzyna podkarpackich lasów to także “mnóstwo drobnych drapieżników, np. kun, tchórzy, jenotów, lisów, borsuków”. “Mamy pełną gamę dzikich zwierząt i żyją ona w lasach, które świadczą wiele funkcji, w tym również tę produkcyjną” – dodał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Jak dodał, “w związku z tym oczywiste jest, że poszczególne gatunki muszą ze sobą wchodzić w określone relacje”. “Naturalną jest relacja drapieżnik – ofiara, czyli np. wilk i roślinożerca. Jest ona tak samo naturalna, jak relacja roślinożerca – roślina” – mówił rzecznik.

W listopadzie niedaleko Olchowej w Bieszczadach znaleziono dwa martwe żubry. Zabił je niedźwiedź. “Częste są też przypadki, że wilki odbijają od stada żubrów słabszego osobnika, np. cielaka, i wtedy z łatwością go potrafią upolować” – zaznaczył.

“Dobrze, że tak się dzieje” – mówił Marszałek. “Wiemy, że w liczących ponad czterysta sztuk bieszczadzkich stadach żubrów są osobniki słabsze, chore. One muszą podlegać jakiejś eliminacji. Gdyby nie było wilków, to być może byłby jakiś poważny problem zdrowotny” – powiedział.

W okresie przedświątecznym dużym powodzeniem w internecie cieszył się film leśniczego z nadleśnictwa Baligród Kazimierza Nóżki. Leśnik zarejestrował spotkanie wilczej watahy z niedźwiedziami. Zatroskany o los mieszkających na terenie jego leśnictwa niedźwiedzi leśnik krzykiem spłoszył wilki. “Takie przypadki zdarzają się, a wynik ataku sfilmowanego przez leśniczego wcale nie był pewny. Niedźwiedzica mogła się jeszcze z wilkami rozprawić w pobliskim potoku” – powiedział Marszałek.

Rzecznik uważa, że “reakcja leśnika wynikała zapewne z faktu, że jest od lat +zaprzyjaźniony+ z niedźwiedziami zamieszkującymi w jego leśnictwo; a przyjaciół się broni”.

W lasach Podkarpacia żyje m.in. 400 żubrów, ponad 200 niedźwiedzi, blisko 600 wilków, 270 rysi, 200 żbików oraz 10,9 tys. bobrów. “Wciąż notujemy wzrost liczebności większości gatunków dzikich zwierząt” – stwierdził Marszałek.

W południowo-wschodniej Polsce bytuje też m.in. blisko 15 tys. jeleni, 44 tys. saren oraz prawie 380 łosi. Populacja łosi w ostatnich trzech latach wzrosła ponad dwukrotnie. Dość licznie występują również mniejsze drapieżniki; kun jest 5,4 tys., a borsuków i tchórzy po 2,7 tys.

“Podkarpackie lasy są jedną z najważniejszych krajowych ostoi zwierzyny łownej. O ich przyrodniczej wartości decyduje obecność największych chronionych drapieżników łącznie z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem i żbikiem, a także silne stada żubrów żyjących dziko w Bieszczadach” – zauważył rzecznik.

Rosnąca liczebność oraz różnorodność gatunkowa dzikiej zwierzyny w lasach krośnieńskiej RDLP z jednej strony świadczy o kondycji lasów, z drugiej – wpływa na koszty prowadzenia upraw leśnych i rolnych. Często duże stada jeleniowatych potrafią zniszczyć młode pokolenie lasu.

W tym roku nadleśnictwa RDLP w Krośnie wydały ok. 3,5 mln zł na chemiczne i mechaniczne zabezpieczenie sadzonek przed zwierzyną. Do tego doszło grodzenie części upraw; w tym roku ogrodzono przeszło 400 ha upraw kosztem ponad 2,1 mln zł.

Autorstwo: Alfred Kyc
Zdjęcie: colfelly (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.