Liczba wyświetleń: 639
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego są zdania, że zidentyfikowali genetyczny powód do bycia osobą leworęczną. Co ciekawe, te same zmiany w DNA wiążą się także z odmiennym funkcjonowaniem mózgu, szczególnie jeśli chodzi o mowę.
Około 1 na 10 osób jest leworęczna. Dotychczas trudno było ustalić konkretną przyczynę, dlaczego ktoś lepiej włada prawą lub lewą ręką. Pomóc w tym miały badania nad bliźniętami, w których skupiono się w szczególności na analizie DNA osób leworęcznych. Dziś wiadomo, że leworęczność może być dziedziczna. Co więcej, zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że osoby leworęczne mogą wykazywać lepsze umiejętności werbalne.
Do przeprowadzenia badania wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, w którym ok. 400 tys. osób zarejestrowało pełną sekwencję swojego kodu genetycznego. Nieco ponad 38 tys. osób z nich jest leworęcznych. Wnioski na temat analizy struktury DNA ludzi leworęcznych opublikowano w czasopiśmie naukowym „Brain”.
Zmiany DNA wyróżniające osoby leworęczne na tle osób praworęcznych powstały w skomplikowanym cytoszkielecie, który organizuje wnętrze komórek organizmu. Zachodzą one nie tylko w DNA ludzi, ale także u wiele prostszych organizmów, np. ślimaków, których muszla skręca się w lewą stronę. U ludzi cytoszkielet zmienia również strukturę istoty białej w mózgu.
Wykazano, że osoby leworęczne posiadają silniejsze połączenie pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu, a także lepiej rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za mowę. Z tego powodu naukowcy spekulują, że osoby leworęczne mogą mieć bardziej zaawansowane umiejętności werbalne, choć jeszcze nie udowodniono tego w żadnym osobnym badaniu. Złe wieści dla osób leworęcznych są takie, że posiadają one nieco wyższe ryzyko wystąpienia schizofrenii oraz choroby Parkinsona.
W wielu kulturach leworęczność jest powodem do piętnowania, choć powoli ulega to zmianie. Z pewnością pomagają badania udowadniające, że bycie prawo- lub leworęcznym stanowi wyłącznie wynik losowy, częściowo warunkowany przez genetykę.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl