Niespodziewana krytyka cyfrowych gigantów

Opublikowano: 12.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2146

Ostatnie działania cyfrowych gigantów pokroju „Twittera” spotkały się nie tylko z krytyką prawicy w Stanach Zjednoczonych. Arbitralne usuwanie kont skrytykowali między innymi komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton i niemiecka kanclerz Angela Merkel. Z ich wypowiedzi wynika, że konieczne jest ustalenie ram prawnych, w których funkcjonować będą media społecznościowe.

Unijny establishment nie należał nigdy do fanów amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Jednak nawet dla niego wszechwładza cyfrowych gigantów wydaje się być zagrożeniem. Według Merkel wolność opinii jest na tyle ważnym prawem, że ma ono „elementarne znaczenie”. Z tego powodu może ono zostać ograniczone, ale jedynie w ramach określonych przez ustawodawców, a nie przez samych właścicieli mediów społecznościowych. Niemiecka kanclerz skrytykowała więc zawieszenie twitterowego konta amerykańskiego prezydenta.

W podobnym tonie wypowiedział się unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Zdaniem Bretona, ocenzurowanie urzędującej głowy państwa jest bardzo kontrowersyjne, bez względu na głoszone przez niego poglądy. – To, że szef firmy może ‚wyłączyć głośnik’ prezydenta USA bez żadnej kontroli i przeciwwagi”, powoduje coś więcej niż zdziwienie – zauważa urzędnik Unii Europejskiej.

Usunięcie twitterowego konta Trumpa ma pokazywać, że nie można „z założonymi rękoma zdawać się wyłącznie na dobrą wolę platform (internetowych)”. Breton opowiada się tym samym za ustaleniem zasad gry i „zorganizowaniem przestrzeni informatycznej poprzez jasno zdefiniowane prawa, obowiązki i gwarancje”. Przypomniał on o dwóch projektach aktów prawnych przyjętych w ubiegłym roku przez UE. Ich celem ma być właśnie uregulowanie kwestii mediów społecznościowych.

Na podstawie: Friatider.se, Onet.pl, Jungefreiheit.de
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 12.01.2021 14:06

    Jedynie masowe kasowanie kont przez użytkowników może coś zmienić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.