Niepokojące dane. Rośnie zadłużenie u polskich rolników

Opublikowano: 03.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2017

Pogarsza się sytuacja finansowa polskich rolników. Z roku na rok zadłużenie tej kluczowej branży gospodarki rośnie.

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi udzieliło informacji o zadłużeniu rolników w Polsce. Z danych wynika, że na przestrzeni roku długi na polskiej wsi urosły.

Informacje o zadłużeniu rolników zostały przekazane w związku z zapytaniem prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, który podjął tę kwestię w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 24 stycznia 2023 r. Przedmiotem posiedzenia była sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych w Polsce w kontekście realizacji ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne.

Z danych przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że według bazy informacji kredytowych BIK w listopadzie 2021 r. zaległości w spłacie zaciągniętych na cele rolnicze kredytów posiadało 4297 dłużników na kwotę 708 435 227 zł. Sytuacja nie polepszyła się w 2022 roku. Okazuje się bowiem, że w listopadzie ubiegłego roku zaległości w spłacie zaciągniętych na cele rolnicze pożyczek posiadało 4168 dłużników na kwotę 709 537 463 zł.

„Jednocześnie wartość portfela kredytów na cele rolnicze w 2020 r. kształtowała się na poziomie 29,6 mld zł, w 2021 r. na poziomie 29,3 mld zł, w 2022 r. na poziomie 26,8 mld zł” – podano w informacji prasowej Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, FPG24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

8

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Foxi 03.02.2023 09:58

  Pogarsza się też w wojsku…

  W roku 2022 mundur zdjęło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy. Z armią pożegnało się łącznie 8988 żołnierzy zawodowych oraz 7962 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
  W pierwszym miesiącu roku 2023 z polskiego wojska odeszło ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych

  Jak podaje dziennik, mamy do czynienia z bezprecedensową falą odejść z wojska. Liczba decyzji o zdjęciu munduru wzrosła w roku 2022 o niemal 50% w stosunku do 2021 roku. Tymczasem w samym roku 2021 roku z wojskiem pożegnało się 6 165 żołnierzy zawodowych. Był to najgorszy wynik od objęcia rządów w Polsce przez PiS w roku 2015. Spośród zwolnionych żołnierzy zawodowych aż 1 925 (31,2 proc.) nie nabyło uprawnień emerytalnych.

  W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość, partia bodaj najgłośniej deklarująca potrzebę zabezpieczania się przed zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej, doprowadziła do faktycznego rozbrojenia i funkcjonalnego paraliżu polskiego wojska. Mamy więc do czynienia z gigantyczną nieudolnością bądź ordynarną zdradą interesów narodowych.

  https://t.me/Olej_w_Glowie

 2. Stary Kulas 03.02.2023 14:11

  @Foxi
  Ktoś musi obsługiwać te przekazywane Ukrainie nowoczesne uzbrojenie. Wiadomo, że żołnierz czynnej służby tego robić nie może (bo wojna by była), ale były żołnierz w “legionie” już jak najbardziej tak. Opanowanie podstaw obsługi zachodniego uzbrojenia wymaga kilku miesięcy intensywnego szkolenia i przyzwoitego poziomu IQ.

 3. replikant3d 03.02.2023 17:17

  ,,Stary Kulas,, mylisz się. Nikt nie chce być ,,mięskiem,, armatnim w cudzej wojnie. Dlatego dają dyla. Nikt nie chce za żadne pieniądze ginąć od kul. Kretyni Kórych gubi chciwość już pojechali do Ukrów. A pozostali nie zamierzają nawet po wyjściu z woja ,,pędzić,, do Ukrów i nadstawiać za nich karku…zwłaszcza że wiedzą jak Ukry ,,kochają,, Polaków….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.