Niepokojąca sytuacja finansowa Polaków

Opublikowano: 20.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1403

Ponad 60 proc. Polaków dostrzega pogorszenie się sytuacji finansowej w kraju. Większość rodaków bardzo mocno ogranicza swoje wydatki domowe na podstawowe artykuły jak jedzenie i ubrania.

Firma Sodexo Benefits and Rewards Services Polska postanowiła zbadać, jak polscy pracownicy radzą sobie w dobie kryzysu gospodarczego i jak oceniają swoją sytuację finansową.

Badania nie napawają optymizmem. Zaledwie co dziesiąty respondent jest zdania, że sytuacja jego rodziny jest lepsza niż na starcie roku. Również tylko co dziesiąty badany wskazuje, że nie musi szukać oszczędności w domowym budżecie. Z kolei aż 91 proc. respondentów mówi o o zmianie struktury wydatków – czyli ograniczeniu dotychczasowego trybu życia (zmniejszenia finansów przeznaczanych na rozrywkę, jedzenie, ubranie itd.).

Niemal 75 proc. badanych podkreśla, że pracodawca powinien wesprzeć swoich pracowników w tym trudnym czasie. Respondenci oczekują od państwa, pakietów medycznych, ubezpieczeń oraz dofinansowania do posiłków w pracy.

Z badań wynika, że co szósty Polaków pracujący w średnich i dużych firmach dostrzega, że jego sytuacja finansowa ich rodzin uległa pogorszeniu. W małych firmach ten wynik jest bardzo podobny – 62 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. Zdaniem rządu, wszechobecna drożyzna to wina pandemii i wojny na Ukrainie. Z kolei opozycja przekonuje, że odpowiada za to polityka rządu Prawo i Sprawiedliwość, który nie chce ugiąć się pod żądaniami Brukseli, przez co blokuje fundusze z Krajowego Planu Odbudowy.

W związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą Sejm poparł wydłużenie tarczy antyinflacyjnej co najmniej do 31 grudnia 2022 roku. Tarcza zakłada obniżkę VAT m.in. na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny i energię elektryczną.

Oznacza to m.in., że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Rp.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.