Gorzka statystyka zgonów brazylijskich Indian

Opublikowano: 28.02.2014 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Poziom opieki medycznej i ochrony życia wśród brazylijskich Indian sytuuje się znacznie poniżej średniego poziomu zabezpieczenia tych wskaźników u reszty populacji brazylijskiej – ostrzega João Fellet w swoim artykule „A cada 100 índios mortos no Brasil, 40 são crianças” opublikowanym przez BBC Brazylia. Około 40% wszystkich zgonów wśród brazylijskich Indian zarejestrowanych od 2007 roku dotyczyło dzieci poniżej 4 roku życia. Odsetek ten jest niemal dziesięciokrotnie wyższy niż procentowa liczba zgonów dzieci w tym samym czasie mierzona dla całej populacji brazylijskiej (4,5%). Badania specjalnego sekretariatu ds. zdrowia rdzennej ludności (SESAI) potwierdzają, że jakość usług medycznych świadczonych Indianom jest znacznie gorsza niż średnia krajowa dla tego sektora.

Niekompletne dane obejmujące populację 700 tysięcy Indian wykazują, że w ciągu ostatnich siedmiu lat 2365 Indian zmarło z przyczyn zewnętrznych (wypadki, przemoc), z czego co najmniej 833 z nich padło ofiarami zabójstw. Stan Mato Grosso do Sul jest miejscem w którym Rdzenni Mieszkańcy kraju najczęściej padali ofiarami morderstw (137 osób w ciągu siedmiu lat). Delmira Claudio z ludu Guarani Kaiowa miała troje dzieci, wszyscy zginęli wewnątrz rezerwatu przed ukończeniem 30 roku życia. Przedstawiciele lokalnych społeczności, nękani przez właścicieli ziemskich, przypisują tą uderzającą statystykę nieskuteczności policji i sprzedaży alkoholu w rezerwacie.

Samobójstwa z kolei, licząc od 2007 roku, były przyczyną 351 przypadków zgonów brazylijskich Indian, z czego najwięcej (104) odnotowano w regionie Alto Solimões w zachodniej Amazonii. Zdaniem João Felleta, gdybyśmy wzięli pod uwagę dane z 2012 roku Alto Solimões miałoby drugi co do wielkości wskaźnik samobójstw w przeliczeniu na mieszkańca na świecie (32,1 na 100 tys. osób), ustępując w tej smutnej statystyce jedynie Grenlandii. Ogólny wskaźnik samobójstw wśród brazylijskich Indian wynosi 9 na 100 tys. osób, podczas gdy ogółem w całej Brazylii nie przekracza 4,9 na 100 tys. osób.

Postęp medycyny i opieki zdrowotnej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmniejszył śmiertelność z powodu chorób zakaźnych i pasożytniczych u ogółu Brazylijczyków (4,5%), u samych Indian natomiast o 8,2%. Dzisiaj prawie połowa wszystkich zgonów w Brazylii ma związek z bardziej skomplikowanymi i trudnymi w leczeniu chorobami: dotyczącymi układu krążenia (30,7%) oraz raka (16,9%). Wśród Indian choroby dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, ewoluujące następnie w kierunku zapalenia płuc, wciąż pozostają główną przyczyną zgonów (15,3%). Nowotwory stanowią zaledwie 2,9% przypadków śmiertelnych wśród Pierwszych Mieszkańców Brazylii.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na zdjęciu dzieci z ludu Ticuna: Alto Solimões
Na podstawie: BBC Brazil, ihu.unisinos.br, amazonia.org.br
Dla „Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o