Liczba wyświetleń: 1030
Żeński orgazm tłumaczy się jednoczesną podwyższoną aktywnością kilku ośrodków mózgowych, głosi badanie opublikowane w „The Journal of Sexual Medicine”.
Naukowcy z Rutgers University w USA wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny, aby zarejestrować pracę neuronów podczas stymulacji seksualnej.
W badaniu udział wzięło 40 kobiet, które poproszono o wypełnienie ankiety o ich życiu seksualnym i relacjach. W wyniku tego do skanowania wybrano dziesięć osób, które napisały w ankiecie, że podczas stosunku przeżywają silny orgazm. Procedura rezonansu magnetycznego odbywała się podczas klitoralnej stymulacji, której dokonywał partner lub sama kobieta.
Wyjaśniono, że aktywność mózgu stopniowo się zwiększała, aktywne były sensoryczne i motoryczne ośrodki mózgu, a także układ podniecenia. Zarejestrowano podwyższoną aktywność neuronów w hipokampie, odpowiadającym za tworzenie emocji, w ciele migdałowatym, warunkującym przyjęcie decyzji i podwzgórzu.
Naukowcy uważają, że otrzymane dane mogą być wykorzystywane w praktyce medycznej do pomocy kobietom, które z różnych powodów nie przeżywają orgazmu.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Wymyślą pigułkę na orgazm kobiecy ?