Niemieckie władze chcą ułatwić zmiennopłciowość

Opublikowano: 01.05.2023 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1611

Niemcy chcą zmienić przepisy, w myśl których obywatele mogą „zmieniać płeć”. Przedstawiono szokujący projekt.

Aktualnie w Niemczech można „zmieniać płeć” – a raczej jej oznaczenie w rejestrze stanu cywilnego. Wymaga to jednak przejścia procedury sądowej i przedłożenia dwóch opinii lekarskich. Niemcy chcą tę procedurę „uprościć”. Niemieckie media opisują uzgodniony przez tamtejsze resorty rodziny i sprawiedliwości projekt ustawy o samookreśleniu.

W myśl projektu, do „zmiany płci” i imienia w dokumentach, wystarczy złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego. Urząd ma uznać decyzję za obowiązującą już po trzech miesiącach. Co więcej, po roku obywatel będzie mógł „zmienić płeć” ponownie.

Według projektowany przepisów, osoby poniżej 14. roku życia nie będą mogły się „samookreślić” – decyzję tę natomiast będą mogli podejmować rodzice. Powyżej tego wieku, aż do pełnoletności, nastolatkowie będą musieli uzyskać zgodę rodziców. Jeśli jednak pojawi się „sprawa sporna”, wówczas do całej procedury włączą się sądy rodzinne.

Projekt podtrzymuje też stan obecny, jeśli chodzi o oznaczanie płci w rejestrze stanu cywilnego – można wybrać „męską”, „żeńską” lub „różną”. Ponadto będzie można też nie wybierać żadnej płci.

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. tzw. osób queer, Sven Lehmann, w rozmowie z agencją DPA oświadczył, że uzgodnienie nowych przepisów to „decydujący krok naprzód”. Jak ocenił, nowe prawo może wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Obecnie projekt jest w fazie rządowych konsultacji. Według Lehmanna zostanie on jednak uchwalony przez niemiecki parlament. „Po raz pierwszy niemiecki rząd aktywnie podejmuje inicjatywę zastąpienia dyskryminującej ustawy o transseksualistach sprzed 40 lat” – cieszył się.

Projektodawcy określili, że przepisy te mają dotyczyć osób tzw. transpłciowych, interseksualnych i niebinarnych. Pokusili się także o zdefiniowanie tychże. „Za transseksualne uważane są tu osoby, które nie identyfikują się lub identyfikują się nie tylko z płcią, jaka została im przypisana przy urodzeniu. Interseksualizm oznacza posiadanie wrodzonych cech fizycznych, które nie mogą być jednoznacznie sklasyfikowane jako (tylko) męskie lub (tylko) żeńskie zgodnie ze standardami medycznymi. Z kolei niebinarność dotyczy osób, które nie identyfikują się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta” – czytamy w cytowanym przez DW.com projekcie.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: DW.com
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 01.05.2023 16:06

    Mam nadzieję, że ludzie wkrótce zapragną zidentyfikować się z parą wodną i opuścić swoje ciała aby swobodnie unosić się w postaci mgły nad ziemskim padołem niedouczonych konserwatystów. Życzę im takiej wolności:)

  2. aakk4488 02.05.2023 09:13

    emigrant001
    Pięknie napisane.
    Masz u mnie piwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.