Liczba wyświetleń: 959
Nowe badanie wykonane na zlecenie niemieckiej Partii Zielonych przez grupę badawczą Testbiotech wykazało, że za sprawą rozkwitającego globalnego przemysłu, który zmienia i patentuje genetycznie zmodyfikowane gatunki potrzebne do badań naukowych, liczba eksperymentów z udziałem genetycznie zmodyfikowanych zwierząt w Niemczech wzrosła w okresie minionych 10 lat prawie trzykrotnie.
„Ten ogromny wzrost liczby testów z zakresu genetyki na zwierzętach jest nie do przyjęcia” – oświadczyła dziennikarzom gazety Der Westen Nicole Maisch, rzeczniczka parlamentarnej Partii Zielonych działającej na rzecz ochrony zwierząt i polityki konsumenckiej. „Nie możemy pozwolić na dalsze torturowanie zwierząt, zwłaszcza że ich użyteczność w eksperymentach jest z medycznego punktu widzenia bardzo wątpliwa”.
Badanie wykazało, że w roku 2013 w samych Niemczech poddawano eksperymentom prawie 95 000 zwierząt, z których jedna trzecia to zwierzęta genetycznie zmodyfikowane.
Silke Strittmatter, biolożka, członkini organizacji Lekarze Przeciw Doświadczeniom na Zwierzętach w Niemczech, powiedziała dziennikarzom gazety „Suddeutsche Zeitung”. „W przeciwieństwie do konwencjonalnych testów na zwierzętach badania na genetycznie modyfikowanych zwierzętach są szczególnie zabójcze. Możemy spokojnie założyć, że do 54 zwierząt umiera w procesie tworzenie pojedynczego, genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia”.
Gazeta „Suddeutsche Zeitung” podała: „W celu osiągnięcia pożądanego wyniku naukowcy muszą eksperymentować na wielu wariantach, co zwykle wiąże się z hodowlą wielu pokoleń, a następnie zabiciu ich. W ten sposób liczba genetycznie zmienionych zwierząt zwiększa się, pomimo tego, że w ostatnich dwóch latach liczba zwierząt wykorzystywanych w tradycyjnych badaniach po raz pierwszy zmalała”.
Pościg za patentami i zyskami pochodzącymi z genetycznie zmodyfikowanych gatunków napędza wzrost globalnego rynku takich stworzeń.
Suddeutsche Zeitung zauważa również: „Badacze patentują zmienione zwierzęta, np. jako „myszy pozbawione genu”, i podpisują umowy licencyjne z korporacjami, które z kolei proponują te zwierzęta laboratoriom, np. jako „gryzonie manipulowane na zamówienie”.”
Tłumaczenie: A303
Źródło oryginalne: Commondreams.org
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl