Niemiecka policja weszła do Deutsche Banku

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2010

Aż 170 osób liczył zespół złożony z policjantów, prokuratorów i urzędników skarbowych, którzy w zorganizowanej akcji przeszukali biura Deutsche Banku na terenie Frankfurtu i w jego okolicach oraz przesłuchiwali pracowników. Sprawa ma związek z głośną aferą Panama Papers.

Niemiecka policja weszła dziś do frankfurckiej siedziby Deutsche Banku, jednej z największych na świecie instytucji finansowych, i pięciu innych biur firmy. Przesłuchano pracowników i skonfiskowano dokumenty w związku ze śledztwem, które łączy DB z międzynarodową sprawą tzw. Panama Papers, ujawnioną ponad dwa lata temu przez niezależnych dziennikarzy, a nagłośnioną przez “The Guardian”. Chodziło o wyciek z Mossack Fonseca, panamskiej kancelarii doradczej, z której wydostały się kompromitujące dokumenty księgowe. Istotą skandalu było wyprowadzenie pieniędzy do rajów podatkowych. Uczestniczyło w nim wiele liczących się na świecie instytucji finansowych, które w ten sposób pomagały “zaoszczędzić” bogatym i wpływowym klientom. Byli to m.in. członkowie rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej i politycy z wielu państw europejskich.

Związek najścia biur DB z Panama Papers potwierdza niemiecka prokuratura, która twierdzi, że akcja miała na celu zebranie materiału mającego rozstrzygnąć, czy korporacja odpowiada za swoich pracowników, którzy pomagali klientom zakładać firmy wydmuszki w rajach podatkowych, by uniknąć w ten sposób ich taksacji. Działania badane przez prokuratorów złamały niemieckie przepisy mające przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy.

O związku z głośną aferą mówi zresztą sam Deutsche Bank. – Potwierdzamy, że policja prowadzi obecnie śledztwo w kilku z naszych biur na terenie Niemiec. Jest ono związane z Panama Papers – przyznał rzecznik firmy.

Z oficjalnych informacji wynika, że dochodzenie koncentruje się na jednej ze spółek należących do DB, zarejestrowanej na Wyspach Dziewiczych. W 2016 r. obsłużyła ona ponad 900 klientów DB pomagając im w wyprowadzeniu ich pieniędzy na zagraniczne konta o niejasnym charakterze, omijając przy tym prawo służące monitorowaniu takich działaniach pod względem ich legalności. Łączna suma pieniędzy, w transferze których mógł w ten sposób uczestniczyć DB, wynosi 300 mln euro.

Jedna ze spółek podlegających DB jest już od jakiegoś czasu obiektem śledztwa w sprawie podejrzeń udział w praniu brudnych pieniędzy. Sprawa dotyczy Danske Bank, czyli podmiotu duńskiego i dotyczy w sumie 200 mln euro. Jest to jednak osobne dochodzenie, nie powiązane z akcją policji we Frankfurcie.

Niektóre banki, które zostały do tej pory przyłapane na uczestnictwie w oszustwach opisanych w Panama Papers, m.in. szwedzka grupa kapitałowa Nordea, musiały ponieść dotkliwe kary finansowe. Zdarzało się nawet, że w aferę były zamieszane głowy państw, które po ujawnieniu ich udziału, ustąpiły ze stanowisk. Tak było w Pakistanie i na Islandii.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: Tony Webster (Flickr.com, CC BY 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.