Niemcy wypłacą kolejne pieniądze ocalałym z Holokaustu

Opublikowano: 18.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1123

Blisko 1,2 miliarda dolarów będą kosztowały Niemców kolejne odszkodowania za Holokaust. Pieniądze te mają trafić przede wszystkim do Żydów, ale wypłatami będzie objętych także kilka tysięcy Ukraińców. Dodatkowo pierwszy raz władze w Berlinie zdecydowały się na konkretne dofinansowanie edukacji na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Organizacje zajmujące się żydowskimi roszczeniami ogłosiły w czwartek, że niemiecki rząd w przyszłym roku wypłaci `1,2 mld euro mieszkającym na całym świecie ocalałym z Holokaustu. Część z funduszu będzie przekazana także na nagłe potrzeby blisko 8,5 tys. Ukraińców, którzy także mieli przeżyć Holokaustu.

Nowe zobowiązania niemieckich władz zostały zapowiedziane w czasie obchodów 70-lecia tzw. porozumień luksemburskich. To właśnie na ich mocy Niemcy wypłaciły do 2021 roku blisko 80 mld euro odszkodowań głównie na żydowskich ofiar II wojny światowej.

Pierwszy raz Niemcy przekazali również konkretne środki na edukację o Holokauście. W tym roku przekażą na ten cel 10 mln euro, w przyszłym 25 mln, za dwa lata 30 mln, z kolei za trzy blisko 35 mln euro.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz, przemawiając na uroczystościach w Muzeum Żydowskim w Berlinie, podkreślił, że porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie dla kwestii reparacji. Jednocześnie „nie mogą spłacić ciężkiej winy, którą Niemcy wzięły na siebie”.

Na podstawie: WashingtonPost.com
Źródło: Autonom.pl

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 18.09.2022 14:44

    Ciekawe ile izrael płaci Palestyńczykom?

  2. Rgga34 18.09.2022 17:30

    Rakietami im placa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.