Niemcy wprowadzają trzecią płeć do dokumentów

Opublikowano: 16.08.2018 | Kategorie: Prawo, Seks, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Historyczna decyzja Federacyjnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe znalazła potwierdzenie w projekcie ustawy przedstawionym przez rząd. Jesienią sędziowie uznali, że dotychczasowe regulacje dotyczące płci w dokumentach naruszają prawo do ochrony i rozwoju własnej osobowości. Teraz zmiany zamierza zatwierdzić parlament. Już niebawem obywatele Niemiec będą mogli używać również określenie „divers”, czyli płeć odmienna.

To dobre wieści dla osób autoidentyfikujących się jako interseksualne. Projekt nowelizacji przyjęty przez rząd musi zostać zatwierdzony przez Bundestag do końca bieżącego roku. Taki właśnie obowiązek nałożył na parlamentarzystów najwyższy organ niemieckiego prawa. Po ogłoszeniu decyzji radości nie kryła minister do spraw rodziny Franziska Giffey (SPD), która powiedziała, że jej ugrupowania od dawna popierało upodmiotowienie osób interseksualnych na poziomie formalno-prawnym i określiła nadchodzące zmiany jako „ważny dzień dla demokracji”.

Dotychczas w formularzach podawczych w niemieckich urzędach widniały tylko dwie płcie: żeńska oraz męska. Istniała możliwość pozostawienia tej rubryki niewypełnionej przez pracowników urzędu stanu cywilnego. Jak informuje niemieckie MSW, ta opcja zostanie w dalszym ciągu zachowana.

Sprawę skomentowała również inna ważna polityczka socjaldemokracji, minister sprawiedliwości Katarina Barley, która zauważyła, że „nikt nie może być w jakikolwiek sposób dyskryminowany wskutek swej tożsamości płciowej”.

Decyzja Trybunału w Karlsruhe jest efektem wieloletniej batalii sądowej, którą prowadziła osoba z jednym chromosomem X. Warto pamiętać, że płeć męska to chromosom X i Y, a żeńska – dwa chromosomy X. Osoba ta, zarejestrowana w księdze stanu cywilnego jako kobieta, domagała się zmiany na płeć „odmienną”.

Socjaldemokraci, którzy rządzą Republiką Federalną wraz z chadekami, szykują kolejne ustawy na tym polu. Ich przygotowaniem ma się zająć komisja złożona z przedstawicieli resortów: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jej zadaniem będzie przygotowanie nowoczesnych uregulowań dotyczących osób interseksualnych i transseksualnych, służące, jak powiedziała Franziska Giffey „uznaniu i umocnieniu różnorodności płciowej.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: karlherl (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o