Niemcy piszą o żydowskich kobietach w „polskich gettach”

Opublikowano: 06.08.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1833

Niemiecki nadawca Deutsche Welle w zapowiedzi wywiadu na temat historii żydowskiego kobiecego ruchu oporu użył sformułowania „polskie getto”. Na tweet natychmiast zareagował polski konsulat, ambasador Polski w Izraelu oraz Muzeum Auschwitz. Po fali krytyki, która napłynęła z polskiej strony portal przeprosił za kontrowersyjny zwrot, ale go nie usunął, tłumacząc się przejrzystością przekazu.

„Przepraszamy za błąd. Ze względu na przejrzystość chcielibyśmy pozostawić (pierwotnego – red.) tweeta i wyjaśniające go oświadczenie” – napisał niemiecki nadawca.

Na tłumaczenie zareagowało Muzeum Auschwitz, podkreślając, że jeśli chodziłoby o zachowanie przejrzystości, to przeprosiny powinny zostać zamieszczone jako cytat do tweeta, a nie odpowiedź. „W ten sposób ograniczacie widoczność poprawnej wersji i pozwalacie niedokładnej frazie zyskać więcej wyświetleń. Większość osób nie będzie sięgać do odpowiedzi poniżej” – zwróciło uwagę Muzeum.

Wcześniej portal „Deutsche Welle” napisał na „Twitterze”: „Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach podczas Holokaustu”.

W odpowiedzi Konsulat RP w Monachium odpisał, że to wstyd, jeśli państwowy nadawca rozpowszechnia tak przerażające fake newsy. „Mówicie poważnie? Polskie getta? Poprawcie to w imię naszych dobrych stosunków polsko-niemieckich” – podkreślił konsulat.

Oburzenia zwrotem o „polskich gettach” nie kryje też ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. „Polskie getta? Powinniście nie tylko usunąć ten tweet, ale także przeprosić. To jest ewidentny przypadek zaprzeczania Holokaustowi” – stwierdził dyplomata, oznaczając w tweecie MSZ Polski, ambasadę Niemiec w Polsce, wysłanniczkę rządu USA ds. Holokaustu Cherrie Daniels, ambasadora Niemiec w Izraelu, Muzeum w Auschwitz i amerykańskie Muzeum Holokaustu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 14, średnia ocena: 4,79 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o