Niemcy będą zabierać paszporty radykalnym islamistom

Opublikowano: 12.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 419

Sekretarz stanu ministerstwa spraw wewnętrznych Stephan Mayer oświadczył, że oczekuje pilnej zmiany ustawy, która będzie odbierała paszporty dżihadystom o podwójnym obywatelstwie – niemieckim i zagranicznym.

Po niedzielnych aresztowaniach sześciu podejrzanych o przynależność do Państwa Islamskiego, sekretarz stanu Mayer zasugerował również, że zarówno Gruzja, jak i Armenia mogą zostać dodane do listy krajów, w których potencjalni ubiegający się o azyl są uznawani za bezpiecznych. Jest to o tyle istotne, że wówczas Niemcy mogliby zgodnie z prawem odsyłać uchodźców do tych państw.

Centrum Edukacji Politycznej w niemieckim Bonn podaje, że według spisu ludności od 1,9 do 4,3 miliona obywateli niemieckich posiada dwa lub więcej paszportów. Niemieccy obywatele o rosyjskiej, polskiej i tureckiej państwowości stoją na czele tej listy, ale w ostatnich dwóch latach zdecydowanie najwięcej przybywa osób, które deklarują swoją przynależność do islamu. Równocześnie w Niemczech rośnie zagrożenie na tle radykalnego islamu. Dlatego Mayer stwierdził, że konfiskata paszportów domniemanym dżihadystom jest jego „palącym celem”.

Nie jest to jednak takie proste, gdyż na drodze niemieckiego MSW znajdują się przeszkody prawne i według niemieckiej konstytucji nie wolno zostawić obywatela bez opieki żadnego państwa.

Szesnasty artykuł niemieckiej Ustawy Zasadniczej stanowi, że nie można pozbawić obywatelstwa żadnego niemieckiego obywatela, jeżeli w wyniku utraty paszportu stanie się on bezpaństwowcem. Opracowując konstytucję w 1948 roku i będąc jeszcze pod wrażeniem drugiej wojny głównym zwolennikiem tego zapisu był Hermann Mangoldt, chrześcijański demokrata i prawnik, który starał się zablokować powtórki nazistowskich działań „denaturalizacyjnych”, kiedy pozbawiano obywatelstwa Niemców niewygodnych politycznie, jak na przykład wybitnego pisarza i noblistę Tomasza Manna.

Równocześnie niemiecka Ustawa Paszportowa zezwala władzom Niemiec odmówić wydania paszportu osobie zagrażającej bezpieczeństwu państwa czy uchylającej się od postępowania sądowego lub zobowiązań podatkowych.

Te dwa przypadki planuje wykorzystać niemieckie MSW pod kierownictwem nowego ministra, Bawarczyka Horsta Seehofera. Chce on przygotować nową ustawę i w przyszłości odbierać niemiecki paszport niebezpiecznym dwupaństwowcom, zaś zagrażającym bezpieczeństwu uchodźcom w ogóle go nie przyznawać.

Autorstwo: BT
Na podstawie: DW
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 12.04.2018 19:38

    Oj nie chciałbym być w ich skórze tych dżihadystów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.