Niemal wszystkie ptaki morskie zjadają plastik

Opublikowano: 03.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 703

Biolodzy szacują, że aż 90% ptaków morskich na świecie jadło jakiś plastik. Jak ujawnia dr Chris Wilcox z CSIRO Marine and Atmospheric Research, w menu blisko 60 gatunków znajdują się torby, szczoteczki do zębów, zapalniczki, zakrętki od butelek, włókna z syntetycznych tkanin, a nawet kończyny lalek, które zostały wymyte do oceanu z rzek, kanałów ściekowych i wysypisk.

Naukowcy z CSIRO oraz Imperial College London (ICL) analizowali publikowane badania, poczynając od wczesnych lat 60. XX w. Stwierdzili, że polimery coraz częściej występują w ptasich żołądkach. W 1960 r. plastik był znajdowany u mniej niż 5% ptaków, zaś do 2010 r. odsetek ten wzrósł aż do 80%. Opierając się na aktualnych trendach, autorzy publikacji z pisma “PNAS” przewidują, że do 2050 r. spożycie polimerów będzie dotyczyć 99% gatunków ptaków morskich.

Ptaki mylą kolorowe obiekty z pokarmem albo połykają je przez przypadek. Prowadzi to do zatkania jelita, utraty wagi, a nawet śmierci.

“Wykorzystując historyczne obserwacje, przewidujemy, że aż 90% ptaków morskich na świecie jadło kiedyś plastik. To duża liczba, która wskazuje na wszędobylskość skażenia plastikiem” – podkreśla dr Wilcox.

Denise Hardesty z CSIRO Oceans and Atmosphere dodaje, że ptaki morskie to świetny wskaźnik stanu zdrowia ekosystemu. “Oszacowania odnośnie do tak dużego obciążenia ptaków morskich plastikiem potwierdzają niektóre nasze badania terenowe, podczas których u pojedynczego ptaka znalazłam niemal 200 fragmentów plastiku.”

Największy wpływ na dziką przyrodę będą mieć odpady gromadzące się w Oceanie Południowym, w pasie wokół południowych wybrzeży Australii, południowej Afryki i Ameryki Południowej.

Dr Erik van Sebille z Instytutu Granthamów na ICL zaznacza, że plastik będzie miał najgorszy wpływ na regiony z największą bioróżnorodnością. Bardzo boimy się o żyjące na takich obszarach pingwiny czy albatrosy.

“Mimo że w niesławnych ławicach odpadów na środku oceanów występuje bardzo duże zagęszczenie plastiku, żyje tam bardzo mało zwierząt.”

Hardesty uważa, że “poprawa zarządzania odpadami może zmniejszyć zagrożenie morskiej fauny plastikami i dodaje, że nawet proste zabiegi wiele zmieniają. Wystarczyło uszczelnić gospodarkę odpadami polimerowymi w Europie, by w mniej niż 10 lat wystąpiły mierzalne zmiany dot. plastiku w ptasich żołądkach”.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: CSIRO.au
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.