Nielegalnie wywiezione do Polski śmieci wrócą do Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 24.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1238

Brytyjscy podatnicy zapłacą prawie milion funtów za sprowadzenia śmieci wywiezionych w niewyjaśnionych okolicznościach do Polski. Wciąż nie wiadomo kto przetransportował te odpady do naszej ojczyzny i nie podjęto w tej sprawie żadnego śledztwa.

Brytyjskie Environment Agency zleci prywatnej firmie zajęcie się brytyjskimi śmieciami, które trafiły nielegalnie do Polski w latach 2017-2018. Okoliczności wywozu tych odpadów – między innymi tworzyw sztucznych, tekstyliów i aluminium, które trafiały do pięciu różnych lokalizacjach w naszym kraju – pozostają niejasne. Jak czytamy na łamach „The Daily Mail”, nie udało się ustalić kto eksportował z Wielkiej Brytanii do Polski te śmieci. Nie podjęto w tej sprawie również żadnych działań. W sumie do UK ma zostać sprowadzonych 1500 ton odpadów nielegalnie przerzuconych do Polski przez firmy brytyjskie. Polskie władze zażądały, aby zostały one poddane recyklingowi na terenie Wielkiej Brytanii. W sumie będzie to kosztować brytyjskiego podatnika 983 000 funtów.

Dodajmy, że według raportu przygotowanego przez Greenpeace w zeszłym roku Polska okazałą się trzecim co do wielkości odbiorcą brytyjskich odpadów z tworzyw sztucznych. Nasz kraj przyjmuje w skali roku 38 000 ton śmieci tego typu, co stanowi 7 procent całości eksportu odpadów z Wielkiej Brytanii. Największym odbiorcą była Turcja, która otrzymała 210 tys. ton i Malezja z 65 tys. ton.

W związku z podobnymi praktykami minister środowiska Jo Churchill przedstawia plany zwalczania przestępczości związanej z obrotem odpadami w Wielkiej Brytanii. Jaka jest skala tego problemu? W latach 2018-19 Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że przestępstwa związane z odpadami, w tym zrzucanie śmieci, nielegalne składowanie i nielegalny wywóz odpadów za granicę, kosztowały gospodarkę na Wyspie 924 miliony funtów. Tylko w tym okresie lokalne władze miały do ​​czynienia z prawie 1,13 miliona incydentów tego typu. W tym czasie udało się zapobiec nielegalnemu wywozowi 12 690 ton odpadów.

Obecnie, osobom zajmującym się tym procederem grozi dwuletnia kara więzienia. Rząd ma przyjrzeć się propozycjom wysuniętym przez Environment Agency. Konsultacje w tym zakresie mają dotyczyć nowych środków, w tym umożliwienia kontroli przeszłości firm, które przenoszą lub handlują odpadami, oraz wzmocnionych uprawnień regulacyjnych w celu zwalczania nieuczciwych operatorów.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.