Niekończący się wojenny koszmar w Jemenie

Opublikowano: 14.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

Co najmniej 17 osób zginęło w kolejnym saudyjskim nalocie na Jemen. Następne ofiary wydają się wyłącznie kwestią czasu.

Przedstawiciele jemeńskiego rządu oficjalnie odtrąbili sukces i poinformowali, że celem nalotu, zorganizowanego przez Arabię Saudyjską, byli członkowie Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego. Nie powiedzieli tylko, w jaki sposób organizatorzy ataku zamierzali w ciasno zaludnionej dzielnicy wyłuskać i zabić akurat terrorystów. Bardziej prawdopodobne jest to, że nalot na adeńską dzielnicę al-Mansura był zwyczajnym aktem odwetu. Właśnie na tym obszarze w ostatnich tygodniach kilkakrotnie dochodziło do ataków na żołnierzy lojalnych wobec rządu Abd Rabbuha Mansura Hadiego. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej dotąd nie wydali stanowiska w tej sprawie.

Rząd i wspierająca go koalicja mają na koncie jeszcze jeden sukces. W ostatnich dniach zadali poważny cios partyzantom Huti oblegającym ostatnią część Ta’izzu, trzeciego co do wielkości miasta w Jemenie. Tę zrujnowaną metropolię wspierani przez Iran partyzanci zajęli w 75 proc., resztę miasta próbowali zająć od dziewięciu miesięcy. Atak sił rządowych wspieranych z powietrza pozwolił jednak przerwać oblężenie. Wskutek nieustannych walk ulicznych i saudyjskich nalotów uderzających w budynki mieszkalne Ta’izz stał się areną katastrofy humanitarnej. W 2014 r. żyło w nim ponad 600 tys. osób, dziś została jedna trzecia. Saudowie zarzekają się, że po odbiciu miasta dopuszczą do niego konwoje z żywnością i lekami. W świetle tego, jak traktowali do tej pory ludność cywilną w tym konflikcie, trudno im jednak wierzyć. Odbicie Ta’izzu z rąk Huti i wypędzenie zbrojnej opozycji z Adenu, tymczasowej stolicy kraju, to obecnie kluczowe cele strategiczne koalicji. Będą realizowane bez oglądania się na ofiary.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.