Niekompetentni nauczyciele rzadko są zwalniani

Opublikowano: 02.09.2023 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1042

Jak wynika z raportu opublikowanego 24 sierpnia przez zespół doradców ds. polityki publicznej Instytutu Ekonomicznego w Montrealu (MEI), edukacja uczniów w Quebecu cierpi, ponieważ szkoły nie eliminują niekompetentnych nauczycieli.

Dane z MEI pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat zaledwie czterech spośród 111 000 nauczycieli zostało zwolnionych przez kuratoria w Quebecu z powodu niekompetencji. „Szkodliwy wpływ złego nauczyciela na rozwój uczniów jest tak duży, że nie można go tolerować” – uważa autor badania Vincent Geloso, starszy ekonomista w MEI.

W dokumencie zatytułowanym „Większa elastyczność w zatrudnianiu i zwalnianiu nauczycieli poprawia jakość edukacji” stwierdzono, że produktywność, poziom dochodów i jakość usług poprawiają się, gdy organizacje mają większą elastyczność i łatwość w procesie zatrudniania i zwalniania. Mówiąc najprościej, im szybciej pozbędziemy się nieodpowiednich pracowników, tym szybciej będziemy mogli zatrudnić kogoś lepiej dostosowanego do tego zadania.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat administracja prowincji badała różne strategie, próbując podnieść poziom edukacji w szkołach podstawowych i średnich w Quebecu. Mniejsze klasy, premie za wyniki i bardziej rygorystyczne kryteria kwalifikacji i inne. Wszystkie okazały się niewystarczające w wysiłkach na rzecz poprawy ocen. „Wielka klasa i wydatki na ucznia mają stosunkowo niewielki wpływ na wyniki uczniów. Kompetencje nauczycieli znacznie przewyższają te zmienne” – stwierdził Geloso. „Dyrektor szkoły, który woli uniknąć długiego procesu zwolnienia, może tolerować nauczyciela osiągającego słabe wyniki”.

W 2016 r. MEI skierował do wszystkich rad szkolnych w Quebecu pytania na temat zwolnień nauczycieli, co było pierwszym tego rodzaju wnioskiem obejmującym całą prowincję. Ustalono, że w latach 2010–2015 tylko siedmiu nauczycieli zostało zwolnionych z powodu niekompetencji.

MEI stwierdza, że wyniki te sugerują, iż mniej niż jeden na 10 000 nauczycieli był niekompetentny, co jest „wysoce nieprawdopodobne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Quebec ma jeden z najniższych wskaźników ukończenia szkół średnich w Kanadzie”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.