Niech świat pamięta o nas

Opublikowano: 11.01.2020 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 521

Wyzwolenie Śląska spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945 roku stanowi dla Ślązaków jedną z czarniejszych kart w ich historii. Armia Czerwona wykorzystała fakt ich skomplikowanej tożsamości narodowej i wszystkich potraktowała jako ludność rdzennie niemiecką. W styczniu 1945 rozpoczęła się masowa akcja internowania Ślązaków do obozów na Syberii. Sposób jej przeprowadzenia, skrajne warunki bytowe, głód, brak higieny, rodzi przypuszczenia historyków, że była to zaplanowana akcja eksterminacyjna. Spośród więzionych przez sześć lat 50 tysięcy ludzi przeżył tylko co piąty. Większość umarła wskutek wycieńczenia lub chorób. O ile jednak zbrodnie w Katyniu na polskiej inteligencji budzą w Polsce jednoznaczny sprzeciw, to uśmiercenie tysięcy Ślązaków pozostaje wciąż przemilczane i bagatelizowane.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o