Niebezpieczny wirus pomidora dotarł do Estonii

Opublikowano: 28.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1612

W Estonii po raz trzeci wykryto wirusa brunatnych owoców pomidora (ToBRFV) na estońskich owocach pomidora. Monitoring prowadził Departament Rolno-Spożywczy.

ToBRFV to niebezpieczny wirus pomidorów, który atakuje pomidory i paprykę i jest coraz częściej wykrywany w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Oficjalne środki zwalczania tego zjawiska obejmują coroczny monitoring we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także niszczenie porażonych roślin i dezynfekcję siedlisk. Jednocześnie zakażone owoce pomidora można sprzedawać do spożycia, wirus nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego.

Według Birgera Ilau, głównego specjalisty Departamentu Zdrowia Roślin i Materiałów Rozmnożeniowych Departamentu Rolno-Spożywczego, w tym roku pobrano 68 próbek z 20 estońskich firm zajmujących się uprawą pomidorów na sprzedaż, sadzonek, owoców i nasion. „ToBRFV wykryto w pomidorach należących do trzech przedsiębiorstw. W dwóch przypadkach były to niewielkie ilości roślin, które zostały natychmiast zniszczone” – powiedział Ilau. W jednym przypadku produkcja owoców pomidora była pod kontrolą, a pod koniec sezonu, po zbiorach, wszystkie rośliny uprawiane w szklarni zostały zniszczone. „W żadnym wypadku nie znaleziono żadnych oznak infekcji wirusowej na roślinach” – dodał Ilau.

Wirus przybył do Europy z nasionami pomidora. Po raz pierwszy szeroko zakrojony monitoring przeprowadzono w całej Unii Europejskiej w 2020 roku. Do tej pory wirus ten został wykryty w większości krajów UE, w Estonii po raz pierwszy wykryto go w 2021 roku. Wirus przedostaje się do Europy z nasionami pomidora spoza UE, czyli z krajów trzecich. Na przykład dopiero w maju kontrola graniczna wykryła wirusa w nasionach pomidorów importowanych z Chin, Izraela, Peru, Turcji, Tanzanii, Chile i Kenii.

Wirus prawdopodobnie przedostał się również do Estonii z importowanymi nasionami pomidora. Jest bardzo łatwo przenoszony. W szklarniach wirus migruje z rośliny na roślinę na odzieży ludzi tam pracujących i z narzędzi do kopania. Odmiany pomidorów odporne na wirusa brunatnej rugozy pomidora nie są jeszcze znane.

Wirus brunatnej rugozy pomidora może występować w roślinach bez żadnych objawów, ale w najgorszym przypadku powoduje silne objawy zarówno na liściach, jak i na owocach. ToBRFV powoduje zniekształcenie mozaiki i liści. Kwiatostany brązowieją i w przyszłości, w późniejszych stadiach infekcji, mogą wysychać. Owoce porażonych roślin są mniejsze, mają twardszą powierzchnię, są blade, z brązowymi nekrotycznymi plamami. Zakażenie może również prowadzić do całkowitej utraty plonów.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.