Niebezpieczny ukryty gen w genomie SARS-CoV-2

Opublikowano: 13.11.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1820

Międzynarodowy zespół naukowców odkryli ukryty gen znajdujący się w genomie koronawirusa SARS-CoV-2, którego nie można wykryć konwencjonalnymi metodami. Jak się okazało, gen ten „włącza się”, dopiero gdy wirus dostanie się do komórki. Może to oznaczać, że odgrywa ważną rolę w rozprzestrzenianiu się infekcji. Odkrycie opisano w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie „eLife”.

Dziedziczna informacja o niektórych wirusach, w tym SARS-CoV-2, nie jest przechowywana w DNA, ale w RNA. Jednak podstawowa zasada jego przechowywania nie zmienia się z tego powodu. Cząsteczka RNA składa się z powtarzających się jednostek czterech typów: adeniny, guaniny, cytozyny i uracylu. Łańcuch ten wygląda jak sznurek zapisany alfabetem składającym się tylko z czterech liter: A, G, C, U. W przypadku DNA wszystko jest takie samo, tylko uracyl trzeba zastąpić tyminą.

Ten ciąg dzieli się na „słowa”, czyli geny. Każde takie słowo jest instrukcją do syntezy określonego białka. Pomiędzy genami występują również nic nie znaczące zestawy liter. Jedno jest niezmienne – geny podążają za sobą. Następne “słowo” nie rozpocznie się przed zakończeniem poprzedniego. Jednak z natury rzadko istnieją zasady bez wyjątków. Tutaj też jest wyjątek: tak zwane zachodzące na siebie geny. Takie geny, jak sama nazwa wskazuje, pokrywają się. Część jednej z nich jest jednocześnie częścią drugiej.

Nakładające się geny występują rzadko w komórkowych formach życia, ale często występują w wirusach. Cząsteczki DNA (lub RNA) w wirusach są bardzo krótkie i być może dlatego ewolucja wymyśliła sposób na wykorzystanie tego samego regionu cząsteczki w kilku genach jednocześnie. Trudność polega na tym, że konwencjonalne techniki odczytu genomu nie nadają się do identyfikacji nakładających się genów. Dlatego czasami nazywane są one ukrytymi genami.

Teraz naukowcy znaleźli właśnie taką niespodziankę w genomie koronawirusa SARS-CoV-2, sprawcy obecnej pandemii. W tym celu autorzy nowego badania wykorzystali zastrzeżony algorytm, którego celem jest zidentyfikowanie nakładających się genów. Biolodzy zidentyfikowali nowy gen ORF3d. W poszukiwaniu tego genu naukowcy odczytywali genomy kilku koronawirusów powiązanych z SARS-CoV-2. W podobnych wirusach nietoperzy go nie znaleźli, ale ORF3d znaleziono w RNA jednego z koronawirusów, które zakażają łuskowce. Przypomnijmy, że według naukowców to te zwierzę mogło stać się pośrednim nosicielem SARS-CoV-2 między nietoperzem a człowiekiem.

Biolodzy podkreślają, że nie wiedzą jeszcze, jaką rolę odgrywa ORF3d w genomie koronawirusa. Nie znamy jeszcze w całości jego funkcji i znaczenia, jednak naukowcy ustalili ważny fakt. Przeciwciała koronawirusa, wytwarzane przez odporność osób chorych, reagują na białko kodowane przez gen ORF3d. Oznacza to, że białko to jest produkowane, gdy wirus przejmuje kontrolę nad komórką.

Nie można wykluczyć, że ten gen odgrywa ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa. W końcu w genomie SARS-CoV-2 jest tylko około 15 genów, więc każdy z nich może być bardzo „załadowany” ważnymi funkcjami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o